IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ивет Лалова е европейска шампионка!

28 юни 2012 19 06

Исторически момент в родната атлетика: за първи път българка е №1 на Стария континент на 100 метра!

Гордеем се с теб Ивет! Снимка: Reuters

Най-бързата бяла жена на планетата Ивет Лалова спечели по фантастичен начин титлата на 100 метра спринт на шампионата на Стария континент по лека атлетика във финландската столица Хелзинки.

Нашето момиче направи много силни финални 25-30 метра и с време 11.28 секунди завоюва по безапелационен начин златния медал.

Сребърния медал грабна украинката Олесия Пох, а бронзът отиде при Лина Гринцикайте от Литва. Двете състезателки финишираха с време 11.32 секунди.

Така днес Ивет детронира досегашната европейска шампионка Венера Зейлер от Германия. Веднага след финала, със сълзи на очи, Лалова закичи родния трибагреник около себе си и направи шампионската си обиколка на пистата във Финландия.

Досега най-доброто представяне на българка в европейски финал на 100 метра беше на Анелия Нунева, която спечели сребро в Щутгарт през 1986 година.

Снимка: Reuters

Това е и първа европейска титла за България от 2006 година, когато Ваня Стамболова триумфира на 400 метра в Гьотеборг. С днешното си бягане Ивет донесе общо 36-то отличие на България от европейски първенства на открито.

Утре Ивет Лалова стартира в първи кръг на 200 метра спринт, като пресявките започват от 14.00 часа българско време.

Ивет пресича финалната права - в този момент тя вече знае, че покорява Европа!