IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Близо половин милион са заболелите от малария през 2004 г.

10 март 2005 09 27

Епидемията е най-разпространена в Югоизточна Азия

Близо половин милион са заболелите от малария през 2004 г.

Над 2 млрд. човека по света са изправени пред опасността да се разболеят от малария, а около 515 млн. са страдали от кризи на малария през 2002 г., показват данните на изследване, публикувано в специализираното британско списание Nature.
Епидемията е най-разпространена в Югоизточна Азия, въпреки че това мнение не се споделя от Световната здравна организация.

В световен мащаб между 300 и 600 млн. души са страдали от маларийни кризи, провокирани от Плазмодиум фалципарум, паразитът виновен за най-разпространената и сериозна форма на маларията. Тези цифри са с 50% над обявените от здравната организация данни.

За 2004 г. предварителните прогнози на Световната здравна организация съобщават за 402 млн. случая за малария в 111 страни, от които 311 млн. причинени от Плазмодиум фалципарум. 70% от случаите за засечени на територията на Африка, под Сахара, а 18% в Югоизточната част на Азия.

С 365 млн. случая, или 70% от общия брой, Африка е най-голямата жертва на болестта.

Маларията е широко разпространена болест. Тя е особено честа в страните с горещ и влажен климат. Според непотвърдени данни от нея всяка година боледуват над 200 милиона души, а 2 до 3 милиона умират.

В зависимост от своите морфологични, биологични и болестотворни качества маларийните плазмодии се разделят на четири вида:

1. Плазмодиум вивакс - причинител на малария терциана;

2. Плазмодиум маларие - причинител на малария квартана;

3. Плазмодиум фалципарум - причинител на малария тропика;

4. Плазмодиум овале - причинител на малария от типа терциана.

Въпреки различията си, маларийните плазмодии си приличат в много отношения. Така за всички маларийни плазмодии човек е междинен гостоприемник, а женските комари от рода " анофелес" - крайни гостоприемници.

Освен това всички маларийни плазмодии са вътреклетъчни паразити в червените кръвни клетки и чернодробните клетки на човека и имат еднакъв биологичен цикъл.

Въпреки че в България болестта е почти ликвидирана, съществува опасност от малариен взрив поради възможност за внасяне на маларийни плазмодии посредством заболели в чужбина българи или чужденци, посещавали страната ни, а също така и чрез заразени комари "анофелес", внесени незабелязано с различни транспортни средства, предупреждават експерти.

Инкубационният период на различните видове малария е от 11 до 28 дни.

Типичният малариен пристъп започва с втрисане, последвано от покачване на телесната температура и завършва с изпотяване.

Понякога маларийните пристъпи се подновяват след много месеци или години на на затишие.

При малария се наблюдава уголемяване на далака и черния дроб. От болестта се засягат почти всички органи. Най-тежко протича малария тропика, не толкова тежкo малария терциана, а най-леко малария квартана.

Лечението на болестта се провежда с противомаларийни лекарствени средства, под ръководство и контрол на лекар-специалист. Профилактиката се състои в дефинитивно излекуване на болните и унищожаване на източниците на комари "анофелес", с което се прекъсва пренасянето на болестта.

КоментариКоментари