Оказва се, че отношението на родителите към алкохола може да окаже доста странно влияние върху зависимостта на тийнейджърите от пиенето.
Например тийнейджъри, чиито родителите им позволяват да пият с тях алкохол, рядко се напиват или имат проблеми с прекаляването.
Според учените това се обяснява с факта, че докато подрастващите пият с родителите си, например вино на вечеря, те се социализират и по този начин създават умерени алкохолни навици. Така се потушава желанието на тийнейджърите да задоволят любопитството си и да се напият, само защото е “готино” и “вълнуващо”, обяснява д-р Кристи Фоли от Университета Уейк Форст в Северна Каролина, САЩ.
Учените обаче напълно заклеймяват тези родители, които купуват алкохол за партитата на своите деца. Това е като зелен светофар за тийнеджърите, възприемащи жеста по следния начин : “Можеш да пиеш, дори да се напиеш, ние сме купили алкохола и отговорността ще е наша”.
Благотворен ефект има и стриктният, но ненатрапчив родителски контрол. Когато тийнейджърите усещат, че могат да загубят някои свои привилегии, ако бъдат хванати да пият, това също им служи като бариера да не прекаляват, обясняват специалистите.
Оказва се, че родителското влияние върху зависимостта на децата от алкохола е доста комплексно и именно затова родителите имат най-голямо влияние, за да предпазят наследниците си от вредния навик.
От изследването се оказва, че белите и латиноамериканските тийнейджъри са по-склонии да пренебрегват родителските забрани и да се напиват, отколкото афроамериканците.
Родителите, които пият заедно с децата си, ги предпазват от алкохолизъм
7 октомври 2004 08 59Родителите са основният фактор, от който зависи дали децата им ще се пристрастят към алкохола, показват данните от ново американско здравно изследване.

Сподели
Коментари


Още от Новини
Коментари
