Инжекциите с ботокс, които хората си слагат, за да намалят бръчките, им пречат да разпознават израза на тъга и гняв.
Това заключи американски учен, който правил изследвания в областта.
Както всички знаем, козметичните инжекции с ботулинов токсин парализират лицевите мускули, които контролират намръщването и отпускат бръчките около тях.
Изненадващо се оказа обаче, че те предизвикват лека и временна "когнитивна слепота" към социалната информация за емоциите на другите хора.
Това ще рече, че грубо казано ставаме безпристрастни към чуждото страдание, което, както всяко нещо, си има и добрите и лошите страни.
Екипът на учения направил тест на 40 души, които искали да си сложат ботокс за първи път, преди разкрасяващата процедура и две седмици след нея.
И в двата случая участниците чели щастливи, тъжни или гневни изречения, като трябвало да натискат бутон, за да покажат, че разбират текста.
След инжекциите те осъзнавали гневните или тъжни изявления много по-бавно. Времето за обработване на щастливи изявления обаче не се променило.
Резултатите от изследването подкрепят теорията, че изразът на лицето - усмивките и гримасите, сигнализират на мозъка емоционални реакции.
Така ботоксът не само пречи на гримасите на човека, който си е сложил такава инжекция, но и спира отклика му на чуждите емоции.
С две думи – с ботокс ставаме по-красиви ледени кралици. За някои радост – за други жалост.