IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Край на проблема с оплешивяването

21 август 2012 06 00

Учените разработват ефективно лекарсвто до две години

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Плешивите мъже може и да са секси според някои жени, но силният пол се старае всячески да запази косата си. Дамите, които имат проблеми с косопада също е време да си отдъхнат, защото в момента се разработва ново лекарство, което да се пребори с това явление.

Учени от университета в Пенсилвания са установили причината за появата на плешивостта, а именно – ензим, който пречи на узряването на фоликулите на косъма, пише Daily Mail.

Д-р Джордж Котсарелис обяви, че дори вече е говорил с няколко фармацевтични компании, които да разработят необходимото лекарство в рамките на две години, на база откритията на неговия екип.

На пазара вече има лекарства, които могат да блокират протеина, тъй като те се използват и за лечение на астма и някои алергии. Д-р Котсарелис смята, че ензимът простагландин D2 (PGD2) пречи на фоликулите да узряват. При плешивите мъже, които са изследвани, той е бил три пъти по-висок на местата, където косата е най-изтъняла. При предишно изследване е станало ясно, че при високо наличие на PGD2 не позволява на фоликулите да узреят и на косата да порасне отново.

При тестове с мишки са открити съединенията, които пречат на косъма да расте и така след упадането му се образуват плешиви петна.

Екипът на учените се надява с помощта на вече съществуващите лекарства за астма и алергии да се модифицират и такива, които да се борят с голите петна по темето.

Костарелис смята, че лекът ще помага и на жени, които губят косата си. Около 40% от дамите страдат от косопад в периода на менопаузата, поради нарушения хормонален баланс.

При мъжете процентът е значително по-висок. Когато наближат 50-те, половината господа вече имат някакви плешиви петна по главата си. На 70-годишна възраст процентът скача до 70.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Господинова

КоментариКоментари