Използването на кола маска за премахването на космите в бикини зоната е толкова разпространено, че едва ли някой би си помислил, че би довело до някакви сериозни здравни проблеми.
Но в последно време в САЩ бяха регистрирани няколко случая на сериозни инфекции.
Една от пациентките, постъпила в болница след такава процедура, почти загубила крака си заради опасната инфекция. В рамките на 24 часа след кола маската в известен салон за красота в Ню Йорк, тя получава болка в лявото бедро и втрисане. Мислела, че това е настинка. Но една седмица по-късно, болката е много по-силна.
В болницата поставят диагноза cellulitis – животозастрашаваща бактериална инфекция на кожата и тъканта под нея. Жената прекарала 15 дена на системи с антибиотици и болкоуспокояващи. След това имала и операция за източване на течността от инфекцията. Отнело й месеци да се възстанови физически и емоционално от цялото това мъчение.
Малко по-късно още два подобни случая на усложнения в следствие на инфекция били регистрирани в щата Ню Джърси. Една от пострадалите осъдила щатския козметологичен борд за нанесените й щети. А през 2007 г. една жена в Автралия с диабет тип 1 почти не умряла след инфекция от тази процедура.
Какво прави кола маската потенциално опасна? Линда Франкс, професор по дерматология в Ню Йоркския Университет по медицина, обяснява: „Окосмяването в тази зона има за цел да предпазва чувствителната кожа и мембраните в областта на гениталиите. Кола маската премахва този защитен слой. Бактериите могат свободно да навлизат в кожата. Още повече, че се създава възпаление, което задържа бактериите под кожата."
Тя съветва жените да избягват тази процедура, ако имат диабет, хронични заболявания на бъбреците или черния дроб или отслабена имунна система. А това са нейните съвети за останалите жени, за да се предпазят от евентуални усложнения:
1. Избирайте салон, който не прави компромиси с хигиената. Проверете това на място преди да си запишете час. Потърсете информация за салона в интернет.
2. Попитайте каква кола маска се използва. Твърдата е най-добра според професор Франкс. Тя залепва за косъма, не за кожата. Кола маската, която е мека и лепкава и се нанася с ролков апликатор е бърза и лесна, но е по-болезнена и има по-голяма вероятност за разкъсвания на кожата. Захарта като натурално средство е по-нежна към кожата от восъчните кола маски и е добра алтернатива. Търсете продукти, които по възможност, са без химични вещества.
3. Хигиената на козметичката. Преди да започне процедурата, тя трябва да нанесе дезинфекциращ продукт за ръце. Шпатулата трябва да е чисто нова за всяко ново нанасяне на кола маска върху кожата. За да избегне изгаряне, тя трябва да проверява температурата на кола маската върху вътрешната част на китката си преди да я нанесе върху кожата ви.
4. Превенция на възпаление след процедурата. Няколко дни след кола маската нанасяйте антибиотичен крем на зоната.
5. Следете за симптоми на инфекция. Проверявайте състоянието на кожата си всеки ден с огледало, за да сте сигурни, че няма обриви, възпалени врастнали косъмчета, отворени рани. Ако забележите такива неща или зачервяване и подуване, сърбежи и усещане за изгаряне или ви втриса, веднага идете на лекар.