Учени от университета в Ню Йорк са открили, че локалното прилагане на аденозин – вещество, което играе важна роля при биохимичните процеси в тялото, може да помогне за намаляване размера на белезите.
Американските изследователи описват аденозина като субстанция, която е отговорна за производството на енергия в мускулите, но ако се прилага външно върху рани и белези помага за тяхното изчезване.
Адонезинът, или по-точно аденозинтрифосфата е вещество, което съхранява и пренася химичната енергия в клетките. Биохимията го определя като основен енергоносител в клетките или "клетъчна валута". Той подпомага синтеза на мускулен и чернодробен гликоген и по този начин участва пряко в повишаването на спортната издръжливост и експлозивната сила и предотвратява натрупването на млечна киселина в мускулната тъкан. Това означава, че прави силовите тренировки или физическата дейност по-продължителни и по-лесно поносими, като минимализира шансовете за поява на мускулна треска.
Участвайки в редица метаболитни реакции в мозъка, аденозинтрифосфатът повишава работоспособността на нервните клетки и изхранващата ги тъкан. Приемът му като добавка може да повиши нивото на свободната енергия в тялото, давайки на употребяващия го допълнителен резерв от сила и силова издръжливост. Също така, подобрява концентрацията и адаптивността към интелектуален стрес.
Според новото иследване, освен всичко това, лечебните свойства на това вещество добиват и външно приложение. Когато кожа или тъкан са увредени, се нарушава снабдяването на клетките с енергия и, ако мястото се намаже с продукт обогатен с аденозин, заздравяването се ускорява и енергизираните клетки се стимулират да изтънят новообразуваната съединителна тъкан, която замества нормалната кожна структура и представлява всъщност белега.
„Много от белезите по телата ни са едва забележими, но има нещастни хора, които са сериозно обезобразени не само телесно, но и психически в следствие на травми, болести и инциденти. Намирането на начин да предотвратим появата на белези след операции и рани има потенциала да подобри качеството на живот на тези хора. Представете си свят, в който жертвите на болести, пожари и катастрофи имат оръжие, с което могат да се върнат към нормалното си съществуване", коментира д-р Джералд Уайзман, главен редактор на медицинския журнал FASEB и ръководител на изследването.