IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

8-те най-чести причини за акне след пубертета

23 август 2012 06 00

И как да се справим с тях

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Не ни ли е ли достатъчно това, че се притеснявате за фините бръчки, които ни се появяват към 30-те, че трябва да се борим и с акне, което понякога изглежда по-зле и от онова от пубертета ни.

Оказва се, че акнето изобщо не е само тинейджърски проблем! Възрастните също страдат от това лошо състояние на кожата и то доста често. Акнето засяга, както мъжете, така и жените, които вече отдавна са излезли от юношеските си години.

Разберете кои са най-честите причини за това и как да се предпазите от неприятните пъпки.

1. Възпаление

Когато кожата е под стрес, било то физически (слънчево изгаряне) или психически (проблеми в работата и/или личния живот), белите кръвни телца, бързат към повърхността на кожата, за да се преборят с нарушителите. Това може да предизвиква появата на гнойни пъпки, черни точки или кистички. Най-добрата защита срещу това е да увеличите приема на противовъзпалителни храни, които са известни в подобряването на кожата (като тъмни, листни зеленчуци и горски плодове). Можете да третирате пъпките и с продукт с умерено съдържание на бензоил пероксид.

2. Твърде много себум

Естествено омазняване на кожата се диктува от мастните жлези. Нормалните нива на себума са много важни за защитата на кожата от външни дразнения и за запазването ѝ добре хидратирана. Въпреки това, ако вашият себум е твърде много, той ще причини запушване на порите и поява на пъпки. Поради хормонални проблеми, мастните жлези също са склонни да станат свръхактивни. Затова е добре да се изследвате. Докато разберете причината за акнето можете да третирате лицето си с продукти, съдържащи алфа-хидрокси киселини.

3. Черни точки

Когато себумът не може да достигне повърхността на кожата, той се окислява и се превръща в черен или тъмно кафяв секрет, които ние наричаме "черни точки." Ходете редовно на козметик, който да ви помогне с извличането на тези секрети от кожата, въпреки че процесът е обратим и след време те отново ще се появят.

4. Бактерии

Твърде много себум, комбиниран с мръсотията в околната среда са благодатна почва за развитие на бактерии по повърхността на кожата. Затова е важно да поддържате кожата добре почистена, като я миете с подходящи продукти, и сутрин, и вечер. Ако се съмнявате в бактериална инфекция по кожата на лицето си, сменяйте калъфката на възглавницата си всяка вечер, за да спрете повторното заразяване.

5. Запушени фоликули

Косъмът, себумът и кератиноцитите, с които е изпълнен тесният фоликул, могат да формират "запушалка" (комедон), което е ранен признак на акне. Запушалката не позволява на себума да премине през пората и да достигне кожната повърхност, а сместа от мазен секрет и клетки дава възможност на бактериите да се размножават и така се получава акнето.
И в този случай виновникът може да е хормоналният дисбаланс и е добре да посетите дерматолог, а през това време лекувайте кожата си с продукти на основата на салицилова киселина.

6. Консумиране на прекалено много преработени храни

Ако ядете прекалено много опаковани храни, които не са органични или пресни, вие сигурно имате проблеми с пъпките в „т" зоната на лицето - между челото, веждите, носа и брадичката. Опитайте се да промените менюто си като заложите на пресните плодове и зеленчуци.

7. Мъртви кожни клетки

По принцип клетките имат свойството да се обменят, но с напредването на възрастта, този процес се забавя и това може да доведе до прекомерно количество мъртвите кожни клетки по повърхността на лицето и от там на акне. Затова нежната, редовна ексфолиация два пъти седмично е задължителна. Опитайте се да си направите домашен скраб от зехтин и захар, вместо да ползвате абразивни ексфолианти от магазина. Не забравяйте да търкате внимателно с кръгови движения.

8. Тежък грим

Козметиката, която е на маслена основа, както и тежкият грим, задушат кожата и дават възможност на бактериите да проникнат по-дълбоко в нея. Проверете съставките на вашия макиаж и гледайте той да е на водна основа. Някои козметични фирми, имат на опаковките си надпис "non comedonic".

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари