Проблемът се среща най-често във възраст между 12 и 15 години и в повечето случаи се дължи на хормонален дисбаланс през пубертета.
След една-две години се възстановява нормалната форма на гърдите.
В по-късна възраст наблюдаваната гинекомастия се дължи на натрупване на мастна тъкан, хормонален дисбаланс, който може да бъде от органичен тип или изкуствено причинен - най-често при приемане на анаболни стероиди или други хормонални препарати.
Единственото лечение е хирургично и основните причини за извършването на тази интервенция са естетични и психологични.
Преди операцията много е важно да се уточнят причините за проявата на гинекомастия.
Задължително е пускането на хормонален профил, ако всичко е нормално следващата стъпка е оперативната интервенция.
Ако става въпрос само за натрупване на мастна тъкан, тогава операцията която се прави е липосукция.
Ако обаче гинекомастията е втора или трета степен и е съчетана с отпускане на кожата, то тогава се налага и премахване на излишната кожа,а през един малък разрез по долният полюс на ареолата се премахва и жлезна тъкан.
Видът на анестезията е в зависимост от обема на операцията.
Ако е малка степента на гинекомастията тогава упойката е местна, ако е нужно повече оперативно време тогава се използва пълна анестезия.
Времетраенето на самата интервенция е от половен час до четиридесет и пет минути, максимум един час.
Не е нужно пациента да остава в болницата и при двата метода. Възстановителният период трае от два до седем дни. Като се има предвид, че пациентът може да изпълнява всекидневните си дейности още на другият ден след операцията.
Резултатът е постоянен и не се налага реоперация. Пациентът след изписването носи еластичен корсет за три седмици, който не се забелязва под дрехите.
Конци не се махат,тъй като използваните такива са резорбируеми. Резултатът е явен още с излизането на пациента от операция.
Д-р Ангел Енчев
Завеждащ клиника по пластична хирургия Symetria
www.doctorenchev.bg