Градинският дизайн си е цяло изкуство.
Изкуство по озеленяването и превръщането на свободната зона около някоя сграда в същински рай. Ето защо повечето професионалисти в тази област имат образование както по дизайн, така и по градинарство.
Важно е да имат и експертно знание в използването на различните растения. Откъдето идва и близостта между градинаря, градинския дизайнер и ландшафтния архитект. За да си добър в тази дейност, добре е да притежаваш по малко (а може и по много) от трите.
Разбира се, една диплома не е достатъчна - когато работиш с живи организми, каквито са растенията, е необходима дълга практика и усет.
Австралиецът Пол Бангей (Paul Bangay) е автор на едни от най-красивите градини и алпинеуми, които сме виждали.
Алпинеумът представлява декоративен кът, съчетаващ аранжирани камъни и скали с цветя и вечнозелени растения, които са типични за алпийския релеф. Често алпинеумите са оформени с изкуствени поточета, езерца и фонтанчета (по Wikipedia).
Градината на Бенгей може да бъде описана като синоним на изящество, хармония и съвършени пропорции. Естетическото му усещане достига такива висоти, че съзерцаващият артистичната зеленина, родила се изпод ръцете му, остава безмълвен.
Оазисите му винаги са съобразени с локацията и нейната индивидуалност. Така например градините около големите провинциални къщи приличат на кралски паркове, а тези в града - на урбанистични оазиси за кратък отдих.
Очите ви ще се почувстват много отпочинали, след като се нагледат на зеленината в галерията.