IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Косопад – проблем през зимата

19 декември 2013 15 00

Ако сте изпуснали грижите за превенция на косопада, има и други начини да се справите с него, освен с козметика

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Ако сред плешивите мъже се срещат и доста привлекателни, то такива жени няма как да видим и да ни харесат. Главният фактор за женската красота е косата. Но когато започне да пада, настъпва паника сред дамите. И има защо. Няколко са начините да се справим с този проблем.

Храна и Витамини

Както целият ни организъм, така и косата се нуждае от витамини и минерали. Къдриците се състоят предимно от протеини, а основата на протеините са аминокиселини. В борбата за сила организмът ни се нуждае от лизин, глицин, таурин и аргинин. Подобно на цимента, тези аминокиселини овлажняват и укрепват косъма отвътре и стимулират фоликулите.

Заедно с протеините в косата се съдържа и известно количество цинк. При дефицит на този микроелемент, организмът ни си го набавя от косата. Но преди всичко косопадът се свързва с дефицит на желязо и полинаситени мастни киселини омега 3, 6, 9. В грижата за косата трябва да се включват и витамини от групата B. За предотвратяването на алопецията са необходими никотин (В3), пантотенова киселин (В5), фолиева киселина (В9) и пара- амино бензоева киселина (В10). Витамин Е прави косата по-малко чуплива, а биотин стимулира растежа. Калцият се абсорбира в косата само при наличието на витамин D, така че винаги трябва да ги приемате в комбинация.

Може да си набавите всички тези витамини под формата на витаминен комплекс, предназначени специално за коса. Въпреки това не може да очаквате, че няколко хапчета ще върнат блясъка в косите ви. Затова трябва да включите и храненето. Избягвайте въглехидратите – те засилват производството на себум, който запушва порите и пречи на подхранването на фоликулите.

От друга страна нискокалоричните диети пречат на здравето на косата. Положителен резултат ще имате, ако добавите следните продукти в ежедневния си хранителен режим: птиче месо и яйца за добавяне на протеини; сьомга и други мазни риби – източник на омега 3, протеини и желязо; зелени листни зеленчуци, млечни продукти, пълнозърнест хляб и трици, които съдържат цинк, желязо, калций и витамини от групата В. Бобовите семена и ядките също са богати на протеини, цинк и биотин.

Грижа у дома

Ако целта ви е само профилактика – използвайте растителни масла, самостоятелно или само няколко капки в маски за коса. Най-ефективни са масло от карите, бадем, арган, авокадо. Кардамон, лавандула и мента стимулират кръвообращението, а облепиха помага за образуването на кератин за сияйния и сила на косъма. След като масажирате главата с някое от тези масла, може да завиете косата за около 30 минути, след което да я измиете.

Ако проблемът с падането на косата вече е налице, необходими са различни мерки. Професионални и медицински продукти са специално разработени за лечението на алопеция.

Падането на косата при жените е свързано с уплътняването на колагена около фоликула. В резултат на това косъмът престава да се храни и да расте. Аминексилът не позволява на колагена да се уплътнява, а протеините и аминокиселините като коприна, кашмир, ориз и соя, както и гликолипидите не позволяват на косата да се накъсва и подсилват косъма. Роля имат и вложените във формулите на продуктите за косопад витамини и минерали. При избор на продукти, добре е да взимате такива, които може да държите на главата си възможно най-дълго. Такива са балсами, маски и ампули, или балсами и спрейове, които не се измиват.

Лосион против косопад Creastim (Ducray, 79.70 лв.), шампоан против косопад Dercos (Vichy, 20.80 лв.), ревитализиращ лосион тоник за стимулиране естествения растеж на косъм и намаляване на косопада Belebendes Haar-Tonikum (Weleda, 25 лв.), енергизиращ шампоан против косопад Intensive Aqua Energy (Vitality's, 24 лв.)

Процедури

Проверените технологии също помагат срещу проблема косопад. Лазерната терапия не спасява повредената луковица на косъма, но пък събужда хиляди други спящи. В ролята на будилник е светлинен лъч, който прониква в дълбочина от 6-8 мм, право в корена на косъма, подобрява кръвоснабдяването му и достъпа му до кислород.

Променливият ток влияе добре на нервната и кръвоносната система, подхранва луковицата и нормализира изработването на себум. Мезотерапията е признат метод за лечение на алопецията – тънката игла, която води до минимален дискомфорт за скалпа, вкарва в него витаминозен коктейл. Полезните вещества започват да действат незабавно.

Масаж

Лечебното и укрепващо действие на масажа е основано на стимулиране на кръвообращението и снабдяването на косата и на кожата на главата с кислород и хранителни вещества. За тази цел са подходящи всички средства – пръстите на ръцете, специални ролери и четки за масаж на главата. При ръчен масаж е добре да се следват четири основни движения: поглаждане, вибриране, кръгообразни и натискащи. Ефектът се усилва, ако ползвате и леко загрято масажно масло. Трябва да знаете, че масаж на скалпа не се препоръчва при мазен скалп в период на активно оплешивяване, което само би довело до ускоряване на процеса. Но като профилактика е чудесен.

Автор на статията:
Люба Вангелова

КоментариКоментари