Очите може и да са прозорец към душата, но едно от първите неща, които хващат окото на човека срещу вас е усмивката ви. Хубавата усмивка може да разтопи всяко сърце и да направи общуването по-приятно и сърдечно.
За съжаление, не всички можем да се похвалим с идеално равни и бели зъби, което обаче в днешно време подлежи на коригиране. С напредването на медицината, стоматологичните клиники се се сдобиха с модерна и мощна апаратура и квалифициран персонал, който да борави с нея. Така че всеки, който желае да подобри визията на усмивката си има тази възможност.
Най-често срещаните процедури в тази насока са избелването и фасетите. Ала много хора подхождат с предразсъдъци към тях. По тази причина потърсихме експертното мнение да лекарите в стоматологична клиника Medical Dent, които подробно отговориха на всички въпроси, свързани с избелването и развенчаха доста митове за неговото прилагане и ефективност.
Medical Dent е основана през 2005 година. През годините непрекъснато развива своята база и днес центърът разполага с модерна апаратура и екип от професионалисти, които се грижат по най-добрия начин за здравето на пациентите и естетическата визия на техните зъби и усмивка.
Клиниката работи с качествени материали и постоянно модернизира техниката и уменията, с което гарантираме високото качество на обслужване. Medical Dent e официално лицензиран представител на Международния учебен център по имплантология - IFZI, със седалище в Нюрнберг, Германия. Клиниката е сертифицирана по ISO 9001:2000 и ISO 9001:2008.
За да бъдем максимално полезни и изчерпателни по темата за избелването на зъбите, се свързахме с д-р Софиен Риахи, който е специалист в сферата на естетическа рехабилитация на усмивката. А ето и какво ни каза той:
Бихте ли се представили с няколко думи пред нашите читатели.
Казвам се д-р Софиен Риахи. Завършил съм своето дентално образование през 2012 г. в Медицински Университет София – Факултет по дентална медицина. Имам интереси в естетическата стоматология, по-точно в естетическа рехабилитация на усмивката, избелването на зъби и други подобни естетически процедури. Работя в стоматологичната клиника Medical Dent от 2009 г.
Каква е тенденцията у нас – все повече хора ли се „престрашават" да си избелят зъбите или има някакъв страх и неразбиране?
Хората все още изпитват страх и не са съвсем наясно какво представлява избелването. Витаят някакви слухове, че избелването разрушава емайла на зъбите, уврежда тъканите в устата и други такива страшни неща.
По Ваши наблюдения повече жени или мъже се решават да си избелят зъбите?
По-голямата част от пациентките, които идват и търсят точно избелване на зъбите, определено са жени. Но когато дойде пациентът и му се обясни в детайли какво представлява избелването на зъбите и му се покажат снимки на усмивка „преди" и „след" минаване през тази процедура, те също доста бързо склоняват да подобрят визията на усмивката си.
Всички зъби ли могат да бъдат избелени?
Реално и най-крайният зъб може да бъде избелен, но трябва да си отговорим на въпроса какъв е смисълът в това, тъй като голяма част от зъбите не се виждат. Затова е препоръчително и смислено избелването да се прави на тези, които са във видимата част – т.е. от първи до пети.
Кои са най-големите оцветители на зъбите?
Най-големият враг на белите зъби е червеното вино. Също така газираните напитки (в частност цветните) съдържат оцветители, които влияят много силно върху цвета на зъбите. Кафето, цигарите, фрешовете, като цяло цветните течности и разбира се цвеклото допълнително променят естествения цвят на зъбите.
Възможно ли е, ако тези течности се поемат със сламка, да се неутрализира оцветяването на зъбите поне в някаква степен?
Да. Когато се поемат със сламка и не обливат предната повърхност на зъбите, действат по-малко върху цвета.
Вредно ли е избелването?
Не, то не е вредно, когато се прави по правилен начин от професионалист. То може да бъде „вредно", когато правим избелване и пломби едновременно. Винаги трябва да има разстояние между двете процедури поне две седмици. Първо трябва да се направи избелване и след това да се поставят пломбите.
Кой не мечтае за подобна усмивка? Снимка: Dreamstime
Какви видове избелвания съществуват ?
Видовете избелване са домашно и клинично. При клиничното избелване, пациентът идва в кабинета, слагаме му една бариера между зъбите и венците, за да се изолират, тъй като гелът, което се използва за избелване, е с висока концентрация, което позволява постигане на по-бърз резултат. След това веществото се активира със специална лампа, като самото облъчване с нея продължава 20 мин. Всичко това се повтаря два пъти в рамките на една процедура, за да се завърши един цикъл по клинично избелване.
Необходимо е да се направят 2-3 клинични избелвания, за да се постигне максимално добър резултат.
Клиничното избелване има по-бърз ефект от домашното, но е и по-скъпо от него.
Домашното избелване представлява изработването на специални, прозрачни шини, които се правят индивидуално и отговарят точно на зъбите на пациента. В тях се поставя гел, който може да бъде с различна концентрация – по-висока или по-ниска в зависимост от чувствителността на зъбите на пациента. Този гел се различава от използвания за клинично избелване по концентрацията на веществото за избелване. Продължителността на прилагането на домашната процедура е различно. Може да трае месец, седмица, може шините да се слагат по веднъж за 30 мин., за час или да се спи с тях цяла нощ.
В най-честия случай при използване на домашна система за избелване тя се прилага 2-3 седмици, а след това може да се прави поддържащо избелване.
А кое е веществото, което избелва зъбите в геловете?
И при двете процедури се използва карбамид пероксид, пак казвам в различна концентрация. При клиничното избелване тя е значително по-висока.
Може ли човек да си закупи от някъде система за домашно избелване без да се консултира със стоматолог?
Не. Най-малкото, защото трябва да се вземе индивидуална отливка на зъбите, за да се направят тези шини.
Продават се и ленти за избелване. Те ефективни ли са?
При тях има избелващ ефект, но със сигурност не е толкова добър, колкото при ползването на домашна система за избелване или при клинично избелване.
Как преценявате кой вид избелване точно да препоръчате на клиентите си?
Първо се започва с почистване на зъбите на пациента, тъй като рядко идва пациент, който е с идеално почистени зъби. За да има ефект избелването, първо трябва да се махнат всякакви петна, плаки и наслоявания. След това се вижда степента на потъмняване на зъбите и се обясняват на пациента опциите – за домашно и клинично избелване. Реално и двете са ефективни и пациентът само избира на коя да се спре.
Освен видимата част на зъбите, вътрешната избелва ли се също?
При клиничното избелване, гелът се поставя само в предната част на зъбите. При домашните системи, които са със специални шини, той стига и до задната част на зъбите, но като цяло тя не е видима, така че това няма особено значение за визията на усмивката.
Зъбите с едно и също темпо ли потъмняват и аналогично се избелват?
В общия случай, ако са живи зъби, да. Би могло да има някакво драстично разминаване на два зъба в устата на пациента и тогава трябва да се установи причината, поради която единият е значително по-тъмен от другата и да се подходи към него индивидуално – с поставяне на фасета или коронка, например.
Очаквайте скоро и продължението на интервюто, в което д-р Риахи дава още информация за поддръжката при избелване, хигиената на устната кухина и какви са максималните резултати от избелването.