През дългите зимни дни витамините са в недостатъчно количество за целия организъм, а мразовитите температури създават допълнителна тежест за кожата, която става все по-суха.
В организма се съдържат средно 8 литра вода, 30% от които се намират именно в кожата. Практически цялата течност е съсредоточена в дълбоките слоеве на кожата, тъй като епидермисът, горният слой на кожата, по-лесно се снабдява с необходимата му влага.
Има много начини да доставим влага и на по-дълбоките слоеве сами у дома.
1. Правете овлажняващи маски
За да осигурите на кожата живителната влага, достатъчно е да правите хидратиращи маски 1-2 пъти в седмицата. В сравнение с овлажняващите кремове, маските са с по-висока концентрация на активни вещества и ефектът от използването им се натрупва с времето в кожата.
За суха кожа най-добрите продукти за маска за лице са млечните, зърнени храни, мед и зехтин. Полезна е и маската от топло картофено пюре – малко картофено пюре смесете с един суров жълтък, объркайте добре, нанесете на лицето, а след 20 минути измийте с топла вода.
2. Овлажнявайте въздуха в помещението.
Когато е сред сух въздух, кожата бързо губи влагата и еластичността си. Вследствие на това се появяват мимическите бръчки. Полезната за кожата влажност на въздуха е около 50-60%. Съветваме ви да използвате овлажнител на въздуха, за да я поддържате в норма.
3. Форми за лед за лицето
В тях може да замразявате освен вода, също и отвара от лайка или мента и с кубчетата ледена отвара да обтривате лицето си сутрин, за да премахнете подпухналостта на кожата. Така също ще подобрите микроциркулацията на кръвта, а кожата ще бъде подхранена.
4. Почиствайте лицето с топло мляко
Млякото е смятано за най-добрия енергизиращ продукт за кожата. То премахва сърбежа по нея. Почистването с мляко е най-добре да правите сутрин, когато си миете лицето.
За приготвянето на млечния еликсир смесете 100 мл топло мляко с половин ч. л. канела. С получената смес натъркайте лицето, след което го измийте с вода.
5. Ползвайте масло от чаено дърво
Благодарение на съдосвиващите си свойства, това масло помага чудесно срещу дразнене и възпаление и прави кожата уязвима срещу студ и вятър. Няколко капки от маслото може да капнете върху памучен тампон и да почистите зоните на възпаления. Правете го вечер преди лягане.
6. Пийте вода и приемайте витамини
За да се поддържа балансът на вода в кожата, е добре да приемате до 3 литра вода на ден Също така не подценявайте витаминните комплекси, които са специално предназначени за възстановяване на здравето ѝ. Основните компоненти, които защитават здравето на кожата са цинк, селен, биотин, калций и бетаин. Приемането им попълва заниженото им количество в организма и поддържа електролитния му баланс.
7. Правете лечебни компреси на кожата
Компресът се приема като най-ефективното средство за поддържането на здравето на кожата, нейната влага и подхранването ѝ. Компресите са топли и студени. По принцип са полезни и двата вида, особено тяхното редуване. Трябва да се знае, че студените компреси са подходящи за всяка кожа, а топлите не трябва да се правят върху раздразнена кожа и при разширени капиляри на лицето.
Студен компрес може да се прави и от обикновена вода, в която е напоена салфетка, състояща се от няколко слоя хартия. Този компрес се поставя върху лицето, шията и деколтето. Топлият компрес увеличава притока на кръв в кожата и е полезен за суха и отпусната кожа.
Топъл компрес може да правите с тънка памучна кърпа, която е напоена в билкова отвара. За да приготвите тази отвара, залейте 1 с. л. лайка и шепа листа от дива роза с една чаша вряла вода. Изчакайте около 20 минути, докато се запарят добре и добавете кубчета лед. Може да използвате тази отвара и за студен компрес.