Критериите за сексуалната външност значително са се променили и разширили в сравнение с преди едно десетилетие. Поколението new sexy отрича любовни шаблони и еталони, ценейки индивидуалността, разкрепостеността и доверието. Какво означава днес да изглеждате секси?
Разбира се, мъжете не са започнали да приемат за сексапилни кривите крака, жълтите зъби и спластените коси. Както и преди силният пол цени христоматийната красота, отдавайки значимото на тънката талия, стегнатия бюст и естествените къдрици. Отново рекламно лице на Chanel 5 стана Мерилин Монро – символът на женствеността явно не се е променил.
От друга страна в днешно време отношението към външния вид е много по-свободно. На подиума вече не се разхождат умопомрачителни красавици както през 90-те, които спираха дъха и на мъжете, и на жените. Днес няма заместнички на Синди Крауфорд, Наоми Кембъл и Клаудия Шифър, защото еталонът за красота е отстъпил място на ярката индивидуалност.
Мястото на моделите с идеални черти заеха момичета, чиито лица едва ли можем да впишем в някакъв еталон за красота. Широките скули на полския модел Магдалена Фраковяк, нимфетката Дафне Гроенфелд с несъразмерните си зъби и бузестата Линдзи Уиксън с разстояние между предните два зъба – тези момичета олицетворяват библейската истина, че никой не е съвършен. Именно тази истина е основният критерий за съвременната женска привлекателност и сексуалност.
Слава Богу настъпи смяна на курса – омръзна ни от перфектните блондинки с блестящи устни, съвършени тела, стегнат бюст и идеална фигура. Всички се уморихме от френетичния стремеж да се вписваме в някакъв шаблон и да приличаме на някой друг. Ето как във външния вид днес се допускат малки несъвършенства, дори са нарочно търсени. Понякога именно те се превръщат в най-интересния детайл на външността. Ярко потвърждение за това са новите актриси на Холивуд като Кери Мълиган, Зоуи Дешанел, Дженифър Лорънс, Кристен Стюарт, певицата Адел – тяхната външност е далече от идеала, но именно те са най-харесвани. Времето на вулгарната сексуалност отмина!
Спирала Miss manga (L'Oreal, 19.98 лв.), коректор за бръчки Anew Reversalist (Avon, 19 лв.), течен бронзант за лице Radiance – Plus Golden Glow Booster (Clarins, 49 лв.), сенки за очи Diorshow Mono (Dior, 58 лв.), течно червило Infallible (L'Oreal, 19.38 лв.), лак за нокти Vinylux (CND, 20 лв.)
Прекаленият грим бе изместен от грим в естествени цветове. В декоративната козметика на първо място бе поставен личният комфорт. Това между другото вече е критерий за излъчване на сексуалност. Съвременната сексуалност намираме в здравословния и разнообразен начин на живот – йога, кросове, спа процедури и здравословни храни. Преди години ни съветваха да крием от мъжете ритуалите си за красота, за да не развалим сексуалната си аура. Днес е точно обратното – повечето модели се надпреварват да публикуват в социалните мрежи свои снимки с маска за лице, което ги прави абсолютно далеч от съвършенството.
Хидратиращ серум Hydrance Optimale (Avene, цена при запитване в магазина), лосион за копринен блясък на кожата Body Nutrients (Bioten, 5.80 лв.), сух крем антиперспирант Neo (Garnier, 5.70 лв.), мляко за тяло за под душа In Shower Smooth Milk (Nivea, 7.29 лв.), сухо масло с тонизиращо и хидратиращо действие Sensorielle (Lierac, 56 лв.), нощен крем против бръчки Age Specialist (L'Oreal, 19.90 лв.), дамска самобръсначка Venus (Gilette, 14.98 лв.)
Ето и 10 от новите глобални критерия за сексуалност:
1. Не зацикляйте на недостатъците си. Превърнете ги в свои плюсове. Гърбица на носа или малка уста са признак за аристократизъм например.
2. Водете здравословен начин на живот и включвайте по-често и половинката си.
3. Доверявайте се на партньора си. Това, което преди сте криели от мъжа до вас, сега е дори модерно да му разказвате и споделяте. Доказано е, че хората, които се грижат за себе си, са по-успешни в кариерата. Така че, съветвайте партньора си как да се грижи за себе си.
4. Променяйте се. Не фиксирайте образа си в един стил – бизнес дама, романтична красавица или fashion victim. Удивявайте околните и предизвиквайте възхищение. Само не бъдете фалшиви. Мъжете бързо усещат неистината.
5. Бъдете приятна за гледане и за докосване. Избирайте леки стилизиращи продукти и редовно правете пилинг на кожата на лицето и на тялото. Независимо от либерализма в новата сексуалност, грубите стъпала, неподдържаната кожа и пърхотът все още са в черния списък.
6. Не прекалявайте с грим. Понякога може да си позволите забавни акценти като неонов лак за нокти, необичайна очна линия или цвят фуксия за устните.
7. Играйте с ароматите. Добре е да ухаете по различен начин за различни поводи.
8. Прекарвайте повече време у дома. Използвайте ароматизирани свещи и канете гости.
9. Забравете за домашния халат. Трябва да се чувствате комфортно у дома, но и да доставяте визуална наслада както на себе си, така и на партньора си.
10. Не се стремете непременно да поддържате дълга коса. Днес късите прически са съвсем модерни. Поддържани кичури до раменете винаги ще са предпочитани от мъжете.