Козметичната индустрия харчи огромни средства за изследвания и за проучване на нови съставки, които са ефективни в грижата за кожата. Проблемите, които има за цел да решава, налагат в производството на козметични продукти да бъдат включени необичайни съставки. Тяхното действие върху кожата понякога е чудодейно.
Ето някои от тези съставки.
Екстракт от охлюви
Биохимичният състав на слузта от охлюви е уникален и няма аналог. Съдържа алантоин, който помага на зарастването на раните, както и гликолова киселина, която помага за отпушването на порите на кожата. Точно за това кремовете, които съдържат екстракт от охлюв имат удивителен подмладяващ ефект.
Снимка: Thinkstock
Черен хайвер
Неговото благотворно действие се дължи на високото му съдържание на витамини А, D, F и Е, като това помага за забавянето на фотостареенето, витамините обновяват и защитават кожата. Биологично активните вещества, на които е богат черният хайвер, стимулират производството на колаген, който помага за запазване на еластичността на кожата. Единственият минус на козметиката, която съдържа тази съставка, е високата ѝ цена.
Снимка: Thinkstock
Морски копър
Този продукт влиза в състава на много овлажняващи продукти, тъй като неговите активни вещества подпомагат синтеза на серамиди в кожата, което подобрява хидратацията ѝ. Морският копър помага за изгарянето на мазнините и често се използва в антицелулитните продукти. Парфюмерията също „обича“ етеричното масло от морски копър, защото има приятен цитрусов аромат.
Снимка: Thinkstock
Масло от купуасу
Питателният амазонски плод помага на кожата успешно да се бори с вредните ултравиолетови лъчи. В него се съдържат много мастни киселини и фитостероли, което помага на маслото ефективно и бързо да възстановява загубата на влага в кожата.
Зеолит
Това е минерал, който се добива от вулканичен туф. Това е причината в козметиката зеолитът да е най-често под формата на прах или на пудра. Порестата му структура може ефектно да абсорбира вредните вещества, а освен това и да доставя полезни вещества на клетките на кожата. В повечето случаи прах от зеолит се включва в състава на почистващи продукти за кожа, в ексфолианти и в състава на минерални козметични продукти.