Едни от любимите ни зимни ритуали за тялото включват релакс в сауната и парната баня. Тя не само ни сгрява, но и помага да отслабнем, да пречистим в дълбочина организма, да подобрим състоянието на кожата си и на косата си. Под въздействието на високата температура се ускорява кръвообращението, усилва се работата на потните и мастните жлези, а заедно с потта от организма се изтласкват и вредните тлаки и токсини. Това е причината да изкарваме половин до един час в парната баня и да придобием свеж и здрав вид.
Благодарение на топлината, компонентите на козметичните продукти проникват по-добре в косата и в кожата, а работата им е по-ефективна. Но е важно да знаете, че ако имате разширени вени и кръвоносни съдове или сте бременна, препоръчително е да посещавате само суха въглеродно-двуокисна баня с температура до 50 градуса Целзий.
Как да прилагате правилно процедурите, какво да вземете със себе си в парната баня и какво да НЕ вземете, прочетете в статията.
Кога е добре да посещавате парна баня?
В качеството на обичайна оздравителна процедура може да посещавате парната баня най-рано два часа, след хранене. Ако желанието ви е да подпомогнете отслабващия процес, тогава посещението ви трябва да става на гладно. Вярно е, че подобна загуба на тегло е временна и е свързана най-вече със загуба на вода, не и на мазнини, но ако посещенията ви са редовни (според почитателите това означава около три часа в седмицата) и се занимавате редовно със спорт, то резултатът може да се запази доста дълго време, а излишните сантиметри и тонусът на кожата ви да са бонус.
Подхранващо и хидратиращо олио за тяло с арганово масло Skin So Soft (Avon, 9.90 лв.), сухо олио за тяло Ultimate Beauty Oil (Garnier, 16.90 лв.), ексфолиращ сапун „Шведска СПА терапия“ (Oriflame, 2.50 лв.), възстановяващ крем за тяло с какаово масло (Avon, 4.50 лв.)
Какво да вземете със себе си?
Според етикета в парната баня не е учтиво да влизате с нанесена маска на лицето или с остатъци от ексфолиант по тялото – това е неуважение към останалите в помещението. В парната баня се влиза в чист вид, поради което е добре да измиете тези средства за красота от себе си преди това.
Ексфолираща маска за лице Anew Vitale (Avon, 9 лв.), интензивно хидратираща гел-маска Aqua-Rhythm (Oriflame, 14.90 лв.)
Това правило обаче не засяга маската за коса. Изберете такава с подхранваща формула с комплексно действие и смело я втрийте в кичурите си. Сложете шапка за душ, а отгоре покрийте с хавлия. Това ще защити косата ви от прегряване и ще подсили действието на маската. Всички други козметични процедури извършвайте след парната баня и след като сте приели хладен душ.
Подсилваща терапия за коса с арганово масло Advanced |Technique (Avon, 9.90 лв. за комплект), маска за коса „Мед & мляко“ – Злато (Oriflame, 12.90 лв.), възстановяваща маска за коса Phytokeratine (Phyto, 50 лв.)
Кожата след парна баня е идеално подготвена за нанасянето на овлажняваща маска за лице и за укрепващи и антицелулитни лосиони за тяло. В продължение на около 20 минути, докато действа маската за лице, може да изпиете един зелен чай, минерална вода или прясно изцеден сок, за да възстановите загубата на течности в организма. Но по-добре да си спестите кафето и алкохола, понеже те водят до обратното – до обезводняване.