Вероятно си мислите, че сте овладели всички хигиенни правила, особено толкова прости като поставянето на дезодорант. Но ако продължавате да се борите с неприятната миризма на пот или някакви зачервявания и дразнение по кожата, то определено не правите нещо правилно.
Една от най-честите заблуди е, че дезодорантите блокират потта, казва пластичният хирург от Аризона д-р Малек Митри.
Ето и какви грешки вероятно допускате при употребата на продукти, които неутрализират/се борят с потенето:
1. Използвате грешния продукт
Дезодорантите и антиперспирантите не са едно и също нещо. Основната функция на първите е да се борят с миризмата като ароматизират мястото на потене. Вторите са разработени да блокират порите и да предотвратят потенето. Алуминиевите или цинкови соли, които често са част от съдържимото на продукта, запушват порите, така че отделянето на пот е силно намалено. „Ако отделяте много пот, по-добре се спрете на втория тип продукти“, съветва Малек.
2. Използвате козметика в грешното време
„Дезодорантите могат да се използват по всяко време на деня, докато най-добре за антиперспирантите е да ги поставяте вечер, когато не се потите толкова обилно. Така те ще си взаимодействат с кожата по-добре и ще бъдат с по-ефективно действие в пика на потене“, обясни д-р Митри.
3. Не слагате достатъчно количество
Понякога едно бързо нанасяне не е достатъчно. Не пестете материал, а покрийте добре цялата повърхност.
4. Използвате силно ароматен продукт
Усещате сърбене и парене? Вероятно сте на път да развиете екзема и причината може да се крие в ароматните съставки на вашия козметичен продукт. Преди да ползвате продукта в областта на подмишниците, по-добре тествайте как ще си взаимодейства с кожата от вътрешната страна на китката. Опитайте и продукт, който не е ароматизиран.
5. Използвате един и същи продукт от години
Дезодорантът ви вече „не работи“? Може би е време да подмените продукта. Хубаво е всеки тип козметика да се сменя на определен период време (някои продукти трябва да се сменят с различен тип на месец-два, други може и на година). Причината е, че тялото привиква на действието им и става резистентно към ползите от съответния продукт.