Замисляли ли сте се, как зад всеки ритуал, винаги стои много повече, от на пръв поглед странни, но някак неподлежащи на коментар поредица от действия?
Например постите: официалната религиозна версия гласи, че през два точно определени периода от годината, човек трябва да спре да „блажи“, или да спре да консумира всякакви продукти от животински произход, да се въздържи от плътски удоволствия, и даже да блокира всякакви греховни мисли.
Причината е ясна: духовно и физическо пречистване, чрез което да покажем на Господ нашето смирение.
Самият ритуал на постите обаче всъщност изпълнява една много по-важна и за някои „логична“ функция – той балансира здравето ни.
Древните са били достатъчно мъдри, за да осъзнаят физиологичните ползи за организма, а най-лесният начин да започнат да изпълняват този ритуал е просто да „го облекат“ в религиозен контекст.
Днес учените потвърждават това, което се знае от древността – постите са полезни за здравето и предпазват сърцето.
Учени от САЩ обясняват, че постенето не само намалява риска от коронарни артериални болести и диабет, но и предизвиква значителни промени в нивата на холестерола в кръвта.
"Въздържанието от животински храни предизвиква глад или стрес. В отговор тялото освобождава повече холестерол, което му позволява да използва мазнините като източник на гориво, вместо на глюкоза.
По този начин намалява броят на мастните клетки в тялото.
Колкото по-малко са те, толкова по-малка е вероятността от развитието на инсулинова зависимост или диабет", обясняват учените от университета в Юта.
Диабетът и повишените нива на холестерола са известни рискови фактори за коронарни болести на сърцето.
Така че, може би не е лошо, все пак да се замислите за едно експериментално постене, дори и да не сте от религиозните привърженици на традицията. Няма да е излишно.