Тийнейджърите, които консумират енергийни напитки са два пъти по-рискова група, която може да посегне към наркотиците или да започне да прекалява с алкохола, се твърди в изследване, публикувано във вестник DailyMail.
Въпросното проучване показва, че родителите трябва да бъдат нащрек, ако разберат, че подрастващите им деца посягат към кофеиновите питиета. Изследването е дело на учени от университета на Мичиган. Изследователите казват, че причината за тази връзка би могла да се крие в това, че тийнейджърите, които са ориентирани към поемане на риск, по принцип са по-склонни да пият енергийни напитки и като цяло да експериментират и с други вещества.
За целта на новото проучване са анализирани данните от близо 22 хиляди ученици от средните училища в САЩ. От тийнейджърите, които са участвали в проучването на Мичиганския университет, около 30 на сто са си признали, че пият кофеинови безалкохолни напитки, докато другите 40 на сто, залагали само на газирани напитки, които не съдържат кофеин (тоест не се водят енергийни).
Изследователите са забелязали, че момчетата са по-склонни да ги пият, в сравнение с момичетата. Те също така са забелязали, че тези напитки се употребяват по-често от деца на разведени/разделени родители, както и от такива с по-слабо образовани родители.
Данните показват също, че децата в по-ранен пубертет са по-склонни да пият енергийни напитки, от тийнейджърите, които приближават 20-те.
Цифрите показват категорично, че младежите, които използват енергийни напитки са два до три пъти по-склонни да злоупотребяват с наркотици и алкохол, както и да пропушат.
„Сегашното проучване показва, че енергийните напитки не трябва да се разрешават за широка употреба особено на подрастващите и като цяло тяхното предлагане трябва да се регулира“, казват авторите на изследването.
В някои от тези напитки се съдържат до 13 супени лъжици захар и кофеин в еквивалент на две чаши кафе и то за един кен).