IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Опасните храни, които ни дебнат от хладилника

11 август 2017 11 00

Кои да избягваме, особено през лятото

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Хранителните отравяния засягат милиони хора по света всяка години, като някои от тях могат да завършат фатално. Лятото е особено рисков период.

Имайки предвид този факт, както и скорошния скандал със заразените холандски яйца, експерти от Австралия, цитирани от в. "Дейли експрес", напомнят кои са най-опасните храни, дебнещи от хладилника.

Причинителите на хранително отравяне могат да бъдат различни - химикали, токсини, бактерии. И докато повечето натравяния с храни са напълно случайни, хората са по-застрашени след консумация на определени продукти.

Специалисти от Австралийския институт по хранителна безопасност припомнят кои са те:

Пилешко месо.

Суровото и недосготвено пилешко месо може да е заразено с бактериите кампилобактер и салмонела. Готвенето ги унищожава, така че трябва да се постараем кулинарният процес да бъде доведен докрай.

Освен това трябва да избягваме контакта на сурово пилешко месо с други повърхности, за да не заразим и тях, съветват експертите.ЯйцаЯйцата също могат да бъдат заразени с бактерията салмонела.

За да се предпазим от заразяване, птичият продукт също трябва да се приготвя старателно. Препоръчително е да се въздържаме от храни, които съдържат недосготвени или сурови яйца, например майонеза или салатен дресинг.

Зелени листни зеленчуци

Тъй като често се консумират сурови, зелените листни зеленчуци крият опасност от зараза с ешерихия коли.

Старателното им измиване намалява риска от съприкосновение с вредната бактерия, както и от попадането на химически пестициди в организма.

Сурово мляко

Непастьоризираното мляко крие по-висок риск от зараза с бактерии като ешерихия коли, салмонела и листерия в сравнение с млякото, загрято до степен, при която те загиват.СиренеЧесто откривана в сиренето е бактерията златист стафилокок.

Тя е устойчива на топлина, така че най-добрият начин да избегнем зараза с нея е да съхраняваме продукта при температура под 5 градуса Целзий.

Автор - снимка
Автор на статията:
Петя Славова

КоментариКоментари