Много се говори за полезното влияние на чая върху здравето. До колко обаче тази репутация е оправдана и трябва ли да пиете чай всеки ден, за да сте здрави.
Най-голямото преимущество на чая е, че съдържа антиоксиданти. Те неутрализират вредното влияние на свободните радикали в организма и така ни предпазват от различни заболявани и преждевременно стареене.
Организмът сам произвежда антиоксиданти, но тъй като влиянието на външни фактори за образуване на свободни радикали са прекалено силно ( нездравословен начин на живот, замърсяване на въздуха, тютюнопушене ), имаме нужда от допълнителен прием на антиоксиданти чрез храната.
Освен в плодовете и зеленчуците, антиоксиданти има и в чая. Всъщност антиоксиданти е общото име на редица вещества, като каротиноди, витамини Е и С и флавоноиди.
Последните ги има в чая в доволно големи количества. Според някои проучвания флавоноидите са най-силното оръжие в борбата ни със свободните радикали, по-силно и от витамините Е и С взети заедно. Чаша чай съдържа същото количество флавоноиди както чаша червено вино, но от чая не ви боли глава на следващата сутрин.
Според някои изследвания чаят помага и за превенцията на сърдечно-съдовите заболявания като укрепва стените на кръвоносните съдове. Чаят предпазва също и от някои ракови заболявания, както и някои неврологични болести като Паркинсон.
Не на последно място чаят е известен и с диуретичния си ефект. Почти митично е действието на зеления чай за стопяване на излишните килограми.
Истината обаче е, че дори да пиете сутрин, обед и вечер по литър зелен чай, това няма да ви помогне много да отслабнете, ако през другото време си ядете на воля вафли и бисквити с крем.
Специалистите предупреждават, че чаят може да възпрепятства усвояването на желязо от организма. И не на последно място, чаят съдържа танин, чието действие е същото като кофеина.