Всеки ден почти четем или слушаме за нова диета, нов режим на хранене, нова добавка за отслабване, която се е появила на пазара, нов вид упражнения, нова книга за мотивация и т. н. За съжаление тази индустрия се разрасна до необичайни размери и често не научаваме нещо ново или смислено, защото голяма част от новата информация или не е нова, или не е точна.
Решихме да разкрием някои митове в информационния поток, който получавате непрестанно на темата отслабване.
Мит: трябва да приемате по-малко калории, отколкото изгаряте.
Загубата на тегло често е въпрос на проста математика. Ако просто ядете по-малко храна, броите калориите и изгаряте повече, отколкото сте приели, вие ще загубите тегло. Звучи достатъчно логично, но не е вярно.
Разбира се, ако гладувате и не излизате от фитнеса, може да загубите част от теглото си, но само за известно време. След това ще си върнете всичко това, което сте загубили. В действителност 500 калории в броколи и 500 калории в шоколад не са едно и също за тялото ви. Тук е малко по-сложно от простата математика и броенето на калориите. Теглото ви е сложен набор от взаимодействие между хормони и телесни системи, които реагират на метаболизма на тялото.
За повечето хора наднорменото тегло е следствие, а не причина за нарушени хормонални функции. Поради това, подлагането на организма на диети за месеци наред, може да влоши проблема. Осигуряването на тялото на по-малко хранителни вещества, от които то се нуждае, може да е сигнал за привеждане в действие на режим на запасяване, който се включва от само себе си и пречи на загубата на теглото. Но създава още проблеми за здравето.
Мит: яденето на мазнини ви прави дебели.
Мазнините се превръщат в мазнини. Звучи логично, но това е напълно погрешно. Това схващане е наследено от миналите времена, когато бе прието, че консумирането на храна с мазнини ще доведе до наддаването на тегло и до запушването на артерии. В интерес на истината, мозъкът ни се състои от 60 % мазнини и 25% холестерол. Клетките на тялото ни са обвити от мембрана, която е съставена от мазнини. Важно е да се отбележи, че именно клетъчната мембрана е мястото, където се случва хормоналната комуникация. Мазни храни като кокос, авокадо или адки могат дори да помогнат за загубата на тегло.
Как да се справите с резистентността на организма ви към загубата на тегло?
Ако сте се изчерпали в опитите си да търсите причината за това защо не може да отслабнете, вижте някои съвети, които ще ви помогнат да се лишите от излишните килограми дългосрочно.
1. Направете си персонална диагностика.
За всеки, който е тръгнал по пътя на трайното отслабване, е наложително да се запознае обстойно със здравословните проблеми, които има. Подробната информация може да даде отговори за това как трябва да отслабвате и кое е подходящо за вас.
2. Лекувайте хормоните си.
Нарушената функция на хормони като кортизол, инсулин и лептин може да е причина за наддаване на тегло. Всеки случай е отделен и поради тази причина е добре да изследвате нивата на своите хормони, за да предприемете по-нататъшни стъпки в правилна посока.
3. Лекувайте червата си и мозъка си.
Съществуват много връзки между състоянието на червата ви и поддържането на здравословно тегло. Здравият мозък е друг важен компонент от отслабването. Има много холистични методи за балансиране и на двата компонента. Трябва само да се поинтересувате повече по въпроса.