Човек трябва да пие между 1,5 и 2 литра вода на ден. Много лесно звучи, но когато се изправите пред огромния брой минерални води в магазина, ситуацията се усложнява.
В България имаме изключително разнообразие от води с различно съдържание на йони и общата минерализация. Едни могат да се консумират ежедневно и неограничено, други се пият по определена схема с лечебна цел.
Ако пиете минерална вода, специалистите препоръчват редуване на водите. Целта е, както организмът да си “отпочине” и да се избегне натрупването на минерали, така и тялото ни да не привиква към ползите, които получава от минералната вода.
За съжаление тази препоръка се тълкува неправилно и повечето хора заменят една марка минерална вода с друга.
Такова редуване на водите е безсмислено – организмът не може да си отпочине, тъй като макар и с различен състав като количество минерали, повечето минерални води съдържат еднакви като вид вещества.
Затова всички минерални води трябва да се редуват с неминерална – чешмяна, трапезна или изворна вода. Поради факта, че качеството на водата от чешмата не е толкова високо, а трапезната вода е допълнително обработвана, за предпочитане е редуването на минералните води да се прави с изворна.
Най-голямото преимущество на изворната вода (като тази на Девин, например) е, че съдържа много по-малко минерални вещества като желязо, флуор, хлор, натрий и затова е подходяща за всеки, без да е необходимо да се редува с друга вода.
Това е добра новина за майките с малки деца, особено до тригодишна възраст. На тях не се дава минерална вода, защото организмът им не е укрепнал и бъбреците не трябва да се претоварват с обработването на минералите.
Колкото по-ниско е съдържанието на натрий във водата, толкова по-добре. Тези соли благоприятстват задържането на течности в организма, което може да доведе до проблеми с артериалното налягане и/или до появата на отоци. Добре е съдържанието на натрий да е под 40 мг/л.
Повечето минерални води , които могат да се купят в магазините у нас, са нискоминерализирани, т.е. до 500 мг/л, което ги прави напълно подходящи за всекидневна консумация.
Когато общата минерализация на водата е над 1000-1500 мг/л, те могат да се пият само по строга схема, предписана от лекар, за определени заболявания.
За малките деца изискванията са много по-строги. Те не трябва да пият вода с обща минерализация над 120 мг/л (0.12 гр/л) и съдържание на натрий над 20 мг/л (0.02 гр/л.).
Минерализацията и състава на всяка вода можете да прочетете на етикета на бутилката.