Броене на калории, мерене на порции, следене на стъпки – всички искаме усилията ни в отслабването да бъдат осезаеми и да дават видими резултати. Но има една важна страна в процеса, която мнозина игнорират – а именно игрите на ума.
Според изследване на Orlando Health, едва един на десет души осъзнава важността на емоционалното състояние и мозъка в процеса на отслабване. В него са взели участие около 1050 американци, които трябвало да отговорят на въпроса какво според тях им пречи да намалят теглото си. 31 % са отговорили, че това е липсата на упражнения, 26 % смятат че проблемът е в неправилното хранене, а 17 % са на мнение, че финансово им е неизгодно да живеят по-здравословно. Едва 10 % от запитаните са отчели като фактор „емоционалното благосъстояние“. Изглежда хората масово са убедени, че можеш да постигнеш стегнато и секси тяло само чрез спорт и диети.
„Ние смятаме, че тялото и умът са напълно свързани и в постоянно взаимодействие“, твърди д-р Мишел Мей, автор на „Яж, каквото обичаш. Обичай това, което ядеш“.
Според експерта всеки един от нас се храни емоционално – събираме се на маса по празниците, социализираме се на вечери и партита. Казано по друг начин – храната ни носи комфорт и ни кара да се чувстваме обичани. За съжаление, това чувство е краткотрайно и постоянно го търсим отново и отново. И без значение колко често посещаваме залата, жадуваните резултати за по-добра фигура може и да не се появят.
Мей предлага няколко начина, с които да контролираме емоционалната страна на яденето и да създадем по-здравословна връзка с храната:
Запитайте се: Гладен ли съм наистина?
Често ядем, без да сме гладни. Просто защото сте на маса или някой до вас хапва нещо, не е причина да посягате и вие към храната. Стресът и лошите новини също могат да ви залъжат, че трябва да хапнете нещо сладко веднага, без реално да имате нужда от това. По-добре първо анализирайте емоционалните си нужди, съветва Мей.
Зарежете ограниченията
Самият факт, че си забранявате някоя храна, кара мозъка да я жадува още по-силно и дори вече да крои планове, как в „разрешен“ ден ще се натъпчете с нея. По-добре забравете за забраните, а просто контролирайте количеството.
Водете си дневник
Така не само ще влизате в определените за деня калории, но и ще бъдете мотивирани да продължите със здравословния хранителен режим. Дневникът е и форма на контрол над храната, който ще ви донесе успокоение – вие не сте жертва на диетата, а неин ръководител! Виждайки черно на бяло какво хапвате през деня, ще можете и лесно да отстраните дребните неща, които досега са добавяли неусетно стотици калории в менюто ви (сосове, ароматни кофеинови напитки...).
Потърсете специалист
Ако емоционалното ядене дава сериозно отражение на живота ви и не можете да се справите сами с него, не се колебайте да поговорите със специалисти – психолози, диетолози, експерти по хранене.