Обикновено всичко започва с вербални обиди. След това идва сарказмът, а понякога и физическият тормоз. Нездравословната връзка не е страшна, защото боли, а защото обикновено дори жертвата не осъзнава, че се намира в подобно положение.
В света на оскърбителните отношения
Ако имате опит с подобна връзка, значи разбирате безпомощността, в която се намира човек, изпаднал в това положение. Обикновено той се чувства самотен и изолиран.
Има няколко вида нездравословни отношения. Не е задължително оскърбителната връзка да бъде придружена от насинено око. Също така не е задължително тормозът да идва от вашия партньор, понякога отговорни могат да бъдат други ваши близки или дори колеги. Разбира се, в повечето случай именно любимият човек причинява най-големите щети.
Оскърбителна и нездравословна връзка може да имате с всеки човек, който пречи на вашето щастие, кара ви да се чувствате слаби, безпомощни и тъжни. Най-общо има два вида лоши отношения – такива, които включват физическо насилие и такива, които включват емоционално. Физическото насилие наранява външно, докато емоционалното унищожава човека отвътре. И двата вида насилие са травмиращи, но най-много боли, когато ги преживеете заедно.
Както казахме, често човек се нуждае от време, за да разбере, че се намира в нездравословна връзка. Ако изпитвате някои от тези признаци, значи трябва да се замислите. Може би сте жертва без дори да го осъзнавате:
1. Голямо разочарование. Вашият партньор винаги ви третира сякаш сте едно голямо разочарование. Той винаги намира пропуски в това, което правите, дори други хора да не са на същото мнение. Това създава у вас постоянна нужда да се съветвате и да угаждате на своя партньор, за да не го разочаровате отново. И най-важното – вие жадувате за признание и комплименти повече от всичко друго!
2. Срамът. Вашият партньор ви засрамва и обижда публично за най-малките неща. Неговата цел е да ви злепостави пред другите и вие да се съгласите с него. Неговият подход е повишаване на глас и създаване на „сцена“, само за да ви засрами и да си замълчите.
3. Вербални обиди. Позволявал ли си е вашият партньор да използва обидни думи и ругатни по ваш адрес? Няма значение каква е причината, ако той си позволява подобно изразяване, значи трябва сериозно да се замислите.
4. Първият удар. Един от най-значимите признаци, че сте закотвени в нездравословна връзка е, когато дойде първият физически изблик.
5. Поведение след скандал. Някои тормозещи хора се правят, че нищо толкова не е станало и се опитват да спечелят жертвата си отново на своя страна чрез сладки приказки. Дори да ви е ударил, вашият приятел си мисли, че с няколко мили думи може да оправи положението. От друга страна някои хора продължават да се държат безумно, да мълчат и да се цупят, вменявайки у вас вина за всичко.
6. Принудителен край. Вашият партньор може да използва сила, за да ви накара да замълчите. Друг подход е, когато той започне да крещи и да застава застрашително близо до вас, преливащ от ярост. По този начин той иска просто да замълчите и той да излезе победител.
7. Контролиращ партньор. Той ще действа постепенно, а не отведнъж. Неговата цел е да контролира всяка ваша стъпка, да ограничава социалните ви контакти, да останете без приятели и да бъдете зависими изцяло от него.
8. Вихърът „топло и студено“. Вашият партньор е непредсказуем и често мени настроенията си. Обикновено това биполярно поведение е насочено единствено към вас, а не към неговите приятели или шефа му.
9. Господар и подчинен. В момента, в който започнете да си събирате багажа или да казвате, че искате да се разделите, вашият партньор става много добър. В следващия момент, когато всичко се успокои, той отново набира сила и започва да ви тормози.
10. Подкрепа. Човекът до вас се опитва да ви убеди, че не може да се справите с нищо сами и че имате нужда от неговата помощ. Постепенно вие започвате да губите своята индивидуалност и да се съмнявате в собствените си способности.
11. Играта „твоя е вината“. Вашият партньор обвинява вас за своите проблеми. Независимо, както и да не му върви, винаги вие ще бъдете виновни. В моментите, в които е невъзможно да прехвърли дадена вина на вас, той все пак отказва да я признае.
12. Убедително поведение. Човек, който обича да тормози е опитен манипулатор. Той говори по начин, който да ви убеди, че всъщност неговите избухвания са заради ваша грешка. Този човек винаги може да ви накара да се съмнявате в собствената си преценка. В един момент започвате да се чудите дали всичко щеше да бъде различно, ако бяхте по-добър човек?
Как да се измъкнете от подобна затормозяваща и нездравословна връзка?
1. Осъзнайте, че този човек не ви е необходим. Спомнете си за живота преди да срещнете този човек. Вие сте били щастливи, усмихвали сте се, живели сте без него, нали така? Значи може да го направите отново. Достатъчно силни сте, за да успеете.
2. Върнете контрола върху живота си. Не се страхувайте да направите сцена, да се разкрещите. В повечето случаи това плаши насилника. Отстоявайте позицията си и ще видите как ще се почувствате все по-уверени.
3. Потърсете помощ. Обърнете се към някой близък човек – приятел или роднина, който да бъде до вас в този труден момент. Споделете как се чувствате, ще ви олекне и ще може да се заредите със сили, за да се борите. Ако е необходимо потърсете професионална помощ.
4. Намерете своето собствено щастие. Може би сте забравили какво е да бъдете истински щастливи, без да се налага да мислите какво ще каже вашият партньор. Оставете нездравословната връзка зад гърба си и продължете напред. Поставете си нови цели. Намерете щастието в спокойствието и в малките неща. Когато отмине време със сигурност ще се чудите какво толкова време ви е задържало при онзи човек.