Секс-терапията представлява вид психотерапия, чрез която може да се подобри сексуалната функция, чувства и интимност, както поотделно, така и индивидуално на партньорите.
Терапията може да е ефективна при различни възрастови групи, пол и сексуална ориентация.
Тя се прилага от квалифицирани психолози, лекари или терапевти, които са специално обучени по въпросите за сексуалната активност и секса, пише Puls.bg.
Препоръчително е секс-терапията да се прилага в краткосрочен план и да се набляга на конкретната проблемна област.
Терапевтът може да подхожда по различни начини за различните случаи, той може да даде „домашно" на двойката, което да е свързано, както с интимни жестове, така и с подаръци или друг тип възнаграждения. Целта е двойките постепенно да открият къде се корени проблемът и да изгладят взаимоотношенията си.
Секс-терапията може да подобри загрижеността между партньорите, да подсили чувствата, както физическите, така и психическите, да помогне за сексуалната ориентация и компулсивното сексуално поведение.
Проблеми, свързани с преждевременната еякулация, еректалната дисфункция, затруднено достигане на оргазъм (аноргазмия) или болезнен полов акт (диспареуния) също могат да са предмет на лечение при секс-терапията.
Причините за т.нар. диспареуния са многобройни: от емоционално, физическо и комбинирано естество. Още по-сериозни стават обстоятелствата, когато проблемът излиза извън пределите на спалнята, нарушава взаимоотношенията в една връзка и качеството на живот изобщо.
За изясняването на генезата на диспареунията понякога е достатъчен и обикновен гинекологичен преглед. В помощ на диагностичния процес влизат и някои образни, микробиологични, хормонални изследвания.
Тук обаче не бива да се пренебрегва и ролята на психотерапевта за изясняването на сексуалната дисфункция.
Проблемите в спалнята често не са обект на обсъждане между партньорите, тъй като разговорите са доста неловки и притеснителни за някои хора.
Целта на секс-терапевта е да предразположи половинките да говорят за проблемите си, което е първата крачка към решаването им. Голяма част от любовните проблеми са на психическа основа и ако емоционалният фактор не се вземе под внимание, още в самото начало те могат да навредят на връзката като цяло.