Доволни ли сте от сексуалния си живот? Ако отговорът е НЕ, то знайте, че не сте сами. Ново изследване показва, че милиони британци трудно намират време и мотивация за ласки с половинката си. Близо 40 % от участниците в него смятат, че сексуалният им живот може да е по-добър.
Либидото на всеки един човек е различно. Ала ако забележите, че има рязка промяна в поведението, сексуалните способности или желанието на партньора ви за интимност, то си струва да разследвате по-сериозно причината, защото тя може да е психологическа или дори физическа, казва д-р Майкъл Перинд, специалист по сексология.
„Казано общо, ако човек има добър сексуален живот, това е индикация, че и здравето му е в ред. Ниското либидо или еректилната дисфункция може да са причинени от непроявили се все още болести като диабет, например“, добавя експертът.
Ето и някои от най-разпространените убийци на страстта под завивките и как да се справите с тях:
Студени крака
Изненадващо, начин да повишите либидото на дамата е просто като ѝ сложите чорапи в леглото. Изследване, направено от университета в Грьонинген, показва, че 80 % от дамите, участващи в него, са достигнали до оргазъм, след като са си сложили чорапи. При босите представителки цифрата е била 50 %.
Ръководителят на изследването Герт Холстедж смята, че достигането на „върха“ при жените е свързано с усещането им за комфорт и сигурност. Участъците в мозъка, отговорни за раздразнението и страха – амигдалата и префронталния кортекс, трябва да бъдат деактивирани, за да може дамата да получи оргазъм.
„Комфортната среда, включваща и подходяща стайна температура, е важна, за да я накарате да се отпусне“, казва той.
Медикаментите, борещи се с оплешивяването
Някои мъже се притесняват, че плешивостта може да ги направи по-малко атрактивни в очите на срещуположния пол. Но хапчетата и други продукти за лечението ѝ са далеч по-опасни в леглото. Д-р Радха Могдил (специалист по сексуалното здраве в Лондон) обяснява следното: „Много мъже идват и ме питат за финастерид – лекарство, което лекува плешиви петна, но след като им обясня, че то може да блокира производството на тестостерон и да намали либидото им, променят мнението си“.
Миналогодишно изследване върху финастерида показва, че той причинява еректилна дисфункция, която може да продължи до 40 месеца след спирането на медикамента.
Снимка: Dreamstime
Слабо обоняние
Един аромат може да подейства като афродизиак. Затова и обонянието е важно за силата на либидото. То е едно от сетивата, с което установяваме, че харесваме даден представител на другия пол.
Миналогодишно изследване на университета в Гьотеборг, Швеция показва, че мъжете с аносмия – загуба на обонянието – имат по-малък брой сексуални партньорки от средно приетата бройка за представител на силния пол.
Причината е, че ние подсъзнателно използваме миризмите, за да разпознаем другите.
„Много от социалните сигнали се транспортират от обонятелния канал, а при тези мъже той не функционира“, казва Илона Крой, автор на изследването и психолог в университета.
Миризмата е важна и за да се уловят феромоните на партньора – ароматите, които тялото на другия излъчва чрез потта си. Изследване на института Каролинска в Швеция обяснява, че миризмата на тестостерона и естрогена отключва в мозъка центровете, отговорни за настроението и сексуалното поведение.
ТВ в спалнята
Двойките, които имат телевизор в спалнята правят секс два пъти по-малко от тези, които нямат, според италианско изследване от 2006 г.
Проучването показва още, че самото предаване има ефект върху сексуалния живот. Например филмите с насилие са истински страстоубийци.
Любовта към чашката
Добре известно е, че алкохолът се отразява на представянето ни в спалнята. „Малко количество алкохол може да помогне за отпадането на задръжките, но ако се прекали, чувствителността на кожата намалява, както и способността за координация и баланс“, казва д-р Перинг.
Освен това начинът, по който тялото се опитва да метаболизира спиртните напитки, намалява количеството на ензима, необходим на тестисите да произвеждат тестостерон.
„Дълготрайната употреба на алкохол вреди на сърцето и на черния дроб, но влияе и на сексуалните способности“, казва д-р Греъм Джексън, кардиолог и председател на Асоциацията „Сексуални съвети“.
Противозачатъчните
Може и да ви звучи абсурдно, но редица изследвания показват, че противозачатъчните са свързани с намалено желание за секс у жените.
„Може би е свързано с балансирането на хормоните в организма. Не мога да кажа колко дълго трае ефектът им, но обикновено се появява 2-3 месеца след стартирането на контрацептивите. Същото се наблюдава и при поставянето на различни импланти, предотвратяващи нежелана бременност“, пояснява д-р Модгил.
Любовните дръжки
Ето още една причина, която да ви стимулира да поддържате стегнато тяло. Поддържането на здравословно тегло е от решаващо значение за сексуалния живот.
„Затлъстяването променя нивата на тестостерон в организма, което се отразява на либидото и при двата пола. То намалява притока на кръв към органите, както и енергията в организма“, издава д-р Модгил.
Антидепресантите
Ако лекувате нещастието и лошото си настроение с хапченца, които да ви направят по-весели, то не се надявайте да имате активен сексуален живот. Повечето от тях действат на мозъка така, че той да не изпитва силни емоции, за да намалят депресивното мислене. По този начин обаче потискат и друг тип емоции.
„Антидепресантите могат да причинят сексуални проблеми. Важно е пациентът да е наясно, че те са виновни за неговото ниско либидо или еректилна дисфункция. Така той няма да изпадне в паника, че проблемът е във връзката му. Често съветвам пациентите си да се откажат от хапчетата и да започнат някаква терапия, което е по-дългосрочен ангажимент“, споделя д-р Модгил.
... и дори разхвърляната спалня
Безпорядъкът в спалнята не допринася за романтичното настроение и според експертите той може да убие желанието за секс най-вече у дамите.
„Жените, за разлика от мъжете, могат да се разсеят доста по-лесно със заобикалящата ги среда дори по време на секс“, казва авторката на „Защото се чувствам добре“: Женският пътеводител към сексуално удоволствие и задоволеност“ Деби Хербеник.