Красива млада писателка на любовни романи, живее в своя розов балон и си въобразява, че всичко е наред. До деня, в който разбира, че целият ѝ живот е лъжа, загубва брака, къщата и достойнството си само за един ден.
Заминава на кратка почивка в Тоскана, където без да се усети, изживява романтиката от мечтите си.
Познато ли ви е?
„Под небето на Тоскана“ е най-слънчевият, позитивен и мечтателен филм на всички времена. Направен е по мотиви от романа на Франсис Мейс, точно както се казва и героинята в историята. Във филмовата адаптация красивата писателка е изиграна от Даян Лейн, на която няма друга роля, която толкова да ѝ отива. Сякаш Франсис е създадена за нея…
Да се върнем към историята.
Във филма Франсис решава да отвори нова страница в живота си, влюбва се в стара каменна къща с крещяща нужда от основен ремонт, а и не само… влюбва се в красивите гледки, във въздуха, в прекрасната кухня, отзивчивите хора и най-вече – в la dolce vita. Онова странно умение на италианците да живеят на бавни обороти. И без напрежение. Особено на такова романтично и живописно място като Bramasole.
Естествено, Франсис намира и любовта, а не след дълго изпълва новата си къща с голямо и щастливо семейство.
За любителите на романтичните истории, ви представям няколко любопитни факта за самата история – как я е изживяла писателката и описала в книгата си, и как всъщност тя оживява на големия екран.
5 интересни факта за „Под небето на Тоскана“
1. Филмът се снима в частна вила на 3 км от Кортона
Оригиналната вила от книгата, издадена през 1996, Bramasole, е домът на писателката Франсис Майес и нейния съпруг Ед. Намира се на пешеходно разстояние от центъра на град Кортона, на гърба на хълма.
Старинната каменна вила, в която се снима холивудският филм „Под небето на Тоскана“, е различна къща, частна вила на около 3 км от Кортона.
2. Филмът е със съвсем различна история от книгата
В книгата Франсис Мейс разказва истинската си история – как решава да се премести със съпруга си в Тоскана преди повече от 20 години. В книгата няма любовна афера с Марчело, но е пропита с всички онези сладки истории и подробности от чара на Италия, Кортона и къщата в Bramasole.
3. Фонтанът всъщност е холивудски декор
Най-големият фалшификат в „холивудски стил“, направен специално за филма, е фонтанът. На площад Синьорели в Кортона няма фонтан.
Целта, разбира се, е да се изиграе сцената от класическия филм Dolce vita на Федерико Фелини, когато Анита Екберг и Марчело Мастрояни се къпят във фонтана Ди Треви в Рим.
4. Усещането за безвремие на пазара в Кортона също е по холивудски
Помните ли емблематичната сцена на пазара, когато героинята на Даян Лейн за първи път пристига в Кортона? Забележителното е, че всички статисти и актьори, които участват в сцената, са наистина местни.
Пазарът на открито продължава да се провежда всяка събота сутрин, но по времето когато се снима филмът през 2003 г., всички актьори носят дрехите на своите родители, баби и дядовци, за да пресъздадат усещането и атмосферата на старинния стил от едно време.
5. Традицията с брането на маслини е истинска
Италианските традиции, показани във филма, като групово бране на маслини (обикновено през октомври и началото на ноември), а след това голям обяд заедно със семейството и работниците. Това е емблематична сцена от филма.
В провинцията това е много често срещано допреди няколко години.
След като се размечтахме толкова много, не ни остава нищо друго, освен да си пуснем „Под небето на Тоскана“ и да напълним сетивата си с красота, емоция и романтика.