IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

8 вида раздели, някоя от които ще преживеете поне веднъж в живота си

3 април 2025 18 00

Някои от тези раздели са доста болезнени

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Когато добрите взаимоотношения свършат, понякога животът ни става по-болезнен, отколкото някога сме очаквали. Казват, че раздялата е трудна и не можем да не се съгласим. Всеки има поне една трагична, забавна и/или неудобна история, свързана с раздяла, която може да разкаже.

Тези болезнени раздели, които хората преживяват поне веднъж в живота си, често са в пъти по-универсални, отколкото си мислите. Подбрахме осем най-често срещани преживявания при скъсване. Може би сте преживели поне едно, а може би и всичките осем от тях.

Ето и видовете болезнени раздели, някои от които хората преживяват поне веднъж в живота си:

1. Раздялата чрез съобщение

Нека бъдем честни – понякога да скъсаш с половинката чрез есемес или друг вид съобщение е голямо облекчение. В крайна сметка много хора не желаят да водят този неудобен разговор лице в лице. Факт е обаче, че зарязаният партньор усеща този вид раздяла като удар под кръста. Някак това подценява отношенията и показва, че другата страна смята, че „не ни дължи нищо“. Освен това показва, че връзката не е била толкова значима за този който пише съобщението за раздяла. Такова скъсване е допустимо само „за връзка“ за една нощ като единият човек показва, че няма интерес за нова среща.

2. Призрачната раздяла

Това също е известно като акт на изчезване. Може би единственото нещо, което е по-лошо от това да бъдеш зарязан с текстово съобщение, е изобщо да не видиш и да не чуеш нищо от доскорошния си партньор, който сякаш се изпарява от живота ти! Повечето хора предпочитат да чуят думата „сбогом“, отколкото нищо.

„Ghosting“ е неофициалният термин на английски за тази маневра при раздяла. Да бъдеш изоставен по този начин е форма на социално отхвърляне, което активира мозъчните рецептори за болка по начин, подобен на физическата болка, причинявайки значително емоционално страдание и често водещо до чувство на съмнение в себе си, ниска самооценка и самота.

Проучване, публикувано в Journal of Social Psychology, установи, че това се дължи главно на объркването около внезапния край на комуникацията.

3. Бързо и окончателно сбогом

Този вид раздяла казва „Толкова съм над тази връзка, че не искам никога повече да те виждам.“ В този случай единият от партньорите не иска да си губи времето в тази връзка, на която гледа като на задънена улица в живота си и не иска и дума да обелва за втори шанс или за премисляне на ситуацията. Той просто си иска свободата, ама веднага.

4. Публична раздяла

Тази е най-лошата. На никой не би му било приятно да го зарежат докато си пие лате в местното кафене. На всичкото отгоре, след като бившият ви любовник ви каже сбогом и вие се разстроите, дори не можете да се разплачете на воля, защото около вас е пълно с хора.

Болката от публична раздяла може да бъде значително усилена в сравнение с тази, направена между четири стени. Тази раздяла активира не само емоционалната болка от загубата, но и социалната болка от публичното унижение и потенциалното осъждане, често задействайки подобни области на мозъка като физическата болка поради включеното интензивно социално отхвърляне.

5. Проточената във времето раздяла 

Бихте ли предпочели да сте изчакали да мине Коледа и след това може би Нова година, а после и Свети Валентин, за да изоставите партньора си, или той да протака вечно това решение, въпреки че неминуемо ще се стигне дотам.

Понякога този тип бездействие само протака агонията. От вида: „Е, не мога да скъсам с него сега. Идва рождения ден на майка му, а после е годишнината на сестра му, а седмицата след това е Великден и т. н.“ Това е заешка дупка, в която никой не иска да влиза, повярвайте.

6. Да ви изоставят заради най-добрата ви приятелка 

Това може да звучи като сюжет за обикновена романтична комедия, но се случва в реалния живот. Как го преодолявате? В зависимост от това колко дълбоко сте били във връзката си, дали ще страдате за загубата на любимия си, или за тази на приятелката си. Или може би сте чувствали, че той ще бъде по-добър за нея през цялото време! 

Да ви зарежат заради най-добрата ви приятелка може да бъде мъчително, често предизвикващо скръб и обида, поради дълбоката емоционална връзка, споделените преживявания и чувството на доверие, включени в това близко приятелство, което си отива с връзката ви.

7. Постепенното изоставяне

Това е, когато единият или и двамата не усещате химията, но никой не иска да го признае. Така че продължавате да се мъчите, докато един ден разговорът помежду ви спре окончателно и постепенно и двамата не започнете да се отказвате от опитите си да оправите нещата.

8. Раздялата „Твърде зает съм в момента“

Това е актуализирана версия на „Не е в теб причината, а в мен“. Това е, когато някой иска да ви изостави, но се страхува да ви каже, че вече не ви обича: затова се прави на твърде зает за сериозна връзка. или става емоционално недостъпен и избягва всякаква интимност. 

Използването на извинението „В момента съм твърде зает“ често произтича от желанието да се избегне обвързване, да се даде приоритет на други аспекти на живота като кариера или лични цели пред връзка или липса на емоционална наличност поради стрес или лични предизвикателства. Това може да доведе до чувство на пренебрежение и неудовлетвореност у другия партньор, който е изоставен.

За още новини от света на звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook  

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари