Защо някои хора сами саботират и провалят връзките си? Истината е, че много от тях изобщо не осъзнават, че се държат по начини, с които отблъскват любимия човек малко по малко...
А ето и кои са 10-те най-вредни поведения, които саботират връзката и които е разумно да забравите или минимум да избягвате, ако искате да се радвате на хармонични отношения:
1. Държите се несигурно, проявявайки комплекси
Несигурността е убиец на връзката. Това е досадното чувство, че не отговаряш на изискванията. Това е постоянното усещане, че раздялата е зад ъгъла. И обикновено тези ментални очаквания се превръщат в реалност.
Често например болестната ревност е 100% основана на собствената несигурност на единия партньор. Ето защо несигурността срива връзките. Когато едната или и двете страни действат в несигурност, това създава ненужно напрежение в отношенията.
За разлика от това, сигурността създава усещане за мир. Сигурността идва от познаването на вашата идентичност и познаването на вашата стойност. Това е увереност в себе си и увереност във връзката.
Ако се борите с несигурност, има две неща, които можете да направите. Първото е да се срещате с някого, който е сигурен в себе си. Ще се изумите колко заразно е това! След като направите това, дръжте ума си фокусиран върху истината, а не върху лъжите или страховете. Когато оставим въображението си да се развихри, ние се обричаме на провал. Бъдете здраво закотвени в реалността.
2. Грижа ви е какво мислят другите за връзката ви
В нашата ера на социалните медии е изкушаващо да се замислим какви биха могли да бъдат коментарите във Facebook за връзката ви. Одобряват ли хората това, че сте заедно? Подобрява ли партньорът ви вашия имидж? Или бихте могли да си намерите някой по-подходящ?
Ето горчивата истина – наистина няма значение какво мислят другите хора. Връзката е между теб и твоята половинка и това е най-важното. Участието на приятели и семейство със сигурност е важно, но не позволявайте на мнението на другите да провали връзката ви. Те могат да ви дадат съвет, но не сте задължени да го приемете. Това е вашият живот, не техният.
По същия начин, понякога искаме да докажем на приятелите и семейството си, че грешат, като влизаме във връзка, само за да ги ядосаме. Отново, това е грешен подход. Здравословната връзка включва двама души, които са фокусирани един върху друг. В една връзка можеш да направиш щастливи само определен брой хора и би било уместно това да е твоята половинка.
3. Опитвате се да променяте партньора си
„Ако само този негов недостатък го нямаше, щях да бъда щастлива“ – ако мислите това за половинката си, връзката ви няма да свърши добре, повярвайте ни.
Имате само две възможности, когато става въпрос за връзки – да приемете партньора си такъв, какъвто е, или да го отхвърлите. Няма да успеете да го промените – това не е опция. Ако не приемате любимия си, какъвто е, това ще натрупа негодувание във връзката ви.
Истинските любовни истории нямат диктатори, а участници.
4. Реагирате прекалено на всичко
Ако често реагирате прекалено емоционално на различни битови ситуации от ежедневието и вместо леко да се подразните, вдигате скандали, това няма да свърши добре. Под повърхността може би стои нещо по-дълбоко. Може би се чудите дали сте обичани и желани от половинката си. Това са чудесни въпроси, които можете да обсъдите и изясните с човека до себе си, преди поведението ви да ескалира.
5. Твърде нуждаещи и задушаващи сте спрямо партньора си
Никой не е привлечен от нуждата. Дори най-сладките кученца стават досадни, когато са твърде нуждаещи се. Чувства се непосилно и задушаващо за другата страна. Най-добрите взаимоотношения имат здравословно пространство, където всеки човек може да бъде себе си.
На подсъзнателно ниво можем да разберем кога някой е нуждаещ се и това е по-скоро отблъскващо. Защо? Защото знаем, че нуждата не може да бъде задоволена с нищо. Ако някой постоянно се нуждае от нещо, значи има нещо по-дълбоко, което никой човек не може да изцели.
Ако чувствате, че това сте вие, отделете време да помислите какво наистина се случва в душата ви? Как можете да задоволите някои от тези нужди извън романтичната връзка? Вашият бъдещ съпруг/съпруга ще бъде благодарен/благодарна, че сте положили усилия да се подготвите за здравословна връзка.
6. Имате някаква зависимост
Не можеш да имаш здравословна връзка със зависим човек. Без значение дали става въпрос за алкохол, наркотици, хазарт или порнография, пристрастената страна има друг любовник (своята зависимост) и е невъзможно да се конкурирате с него.
Често пъти, страната, която не е зависима, ще опита всичко, за да накара връзката да проработи. Тя ще умолява другия човек да спре, ще се старае максимално да задоволи нуждите му...
За съжаление, това е обречена битка. Ако едната или и двете страни са в активна зависимост, връзката не може да процъфтява.
Ако имате зависимост, първата ви стъпка е да се освободите. Не можете да бъдете оковани от тъмнината и да искате щастлива връзка. Отделете необходимото време, за да откриете свободата, която заслужавате. Тогава ще можете да обичате някого така, както заслужава.
7. Фокусирате се върху физическата връзка
Понякога влюбването се бърка с похотта. Въпреки че физическото привличане е важно, ако го превърнете в основно нещо, връзката е обречена на разпад.
Когато физическото стане първично, емоционалната връзка често остава на заден план. Най-добрите взаимоотношения имат в основата си емоционална интимност и приятелство. Това трябва да бъде основният фокус.
Физическото привличане е първоначалната искра, но емоционалната връзка и приятелството са това, което изгражда дългосрочните отношения. Не можете да пренебрегнете култивирането на здрава, емоционална връзка и да очаквате тя да продължи дълго.
Снимка: iStock
8. Нямате личен живот извън връзката
Парадоксално е, че връзките се разпадат, когато целият ви живот се върти около тях. Когато въртите живота си около един човек, нещата бързо стават странни. Най-добрите взаимоотношения са от партньори, които преследват своите дадени от Бога таланти и цели.
Когато имате живот извън връзката, вие всъщност се оказвате в нейна услуга. Имате повече за какво да говорите помежду си, вместо просто да се гледате безкрайно в очите. Взаимоотношенията се разпадат, когато станат затворени и егоцентрични.
9. Не харесвате приятелите и роднините на половинката си
Един от най-бързите начини да развалите една връзка е като говорите негативно за хората, на които половинката ви държи най-много. Не казваме, че не можете от време на време да имате критични мисли за роднините и приятелите на партньора си (всички ги имаме), но няма нужда да му ги съобщавате твърде често, ако няма някакво сериозно безпокойство.
Обиждането на приятелите или семейството на партньора ви засяга същността му. Вие му казвате, че не ги приемате и се издигате до позицията на съдия. Това изсмуква живота на една връзка и поставя нещата на тънък лед. Направете си услуга и не омаловажавайте хората, които вашият любим вече обича.
10. Държите се грубо с партньора
И накрая, най-сигурният начин да загубите любимия човек е просто като се държите зле с него. Това малко по малко разрушава връзката. Да бъдеш грубиян може да е резултат от дефект на характера или от самосаботаж. И в двата случая няма да имате щастлива връзка с подобно поведение. Опитвайте се никога да не изричате (и да не правите) обидни неща, за които после ще съжалявате горчиво – те никога няма да се изтрият от паметта на половинката ви. Практикувайте самоконтрол.