Трогвали сме се многократно от твърдението на бабите и дядовците ни, че бракът им е задържан, благодарение на компромис.
Фактът, че ако има проблем, те го решават по свой си начин, а не заменят половинката си заради недостатък, може би е причината за толкова малкото разводи при тяхното поколение. За съжаление, нещата не стоят така с новата генерация.
Бабите и дядовците ни са създавали здрави семейства, крепящи се на любов, а ние едва успяваме да намерим хора, на които да се доверим. Ако поколението на родителите на нашите родители може да бъде запомнено с принципи, морални ценности и лоялност един към друг, ние с какво ще бъдем запомнени?
Въпрос на личен избор е дали ще дадем началото на един много по-логичен и рационален подход или ще се откажем и от емоционалното, за сметка на материалното. Изборът е ваш.
Представяме ви основните причини, заради които сегашното поколение все повече губи способността си да обича.
1. Интересуваме се повече от незабавното и временно удовлетворение, отколкото от каквото и да е друго
Най-често срещаната тенденция в днешното поколение е нуждата от незабавно удовлетворение. Искаме всичко и го искаме сега! Въпреки, че вече годините минават и се водим почти възрастни, продължаваме да живеем в култура, от която свикнахме с мисълта, че можем да имаме постоянен достъп до почти всичко. Ако сме гладни, храната е на едно телефонно обаждане разстояние. Ако искаме нова дреха, трябва просто да кликнем с мишката. Проблемът е, че това се превръща в ежедневие и начин на мислене, който се прехвърля и в отношенията ни с хората и любовните ни връзки.
2. Културата на наркотиците, алкохола и пороците
Няма как да отречете. Културата, че можем да имаме всичко незабавно невинаги води до положителни неща, особено когато става въпрос за пороците. В днешно време сме загубили основните ценности, буквално давим мъката в алкохол и любовното разочарование с многобройни срещи за по една нощ. Разбира се, не можем да генерализираме така, но нека бъдем честни – това е тенденция сред новото поколение.
3. Безразборни връзки за една нощ
Някои повече, други по-малко, но със сигурност новото поколение е много по-разкрепостено от това на бабите и дори майките ни. Свободното поведение обикновено преминава през няколко фази – първо се вълнуваме, добре ни е, но след това често оставаме с усещането, че сме още по-самотни. Към това добавете и немного голямата вероятност по този начин да открием добър и лоялен партньор. Много връзки са започнали именно с преживяване за една вечер, но са значително по-малко като процент от тези, започнали с опознаване на партньора.
4. Ставаме все по-егоцентрични
Всеки човек на света има малко или много егоизъм като черта на своя характер. Мислим първо и основно за своите нужди, и чак след това за чуждите. Това е неизменна част от природата на човека. Проблемът е, че свръхразвиването на този егоизъм превзема способността ни да чувстваме съпричастност – нещо, върху което се градят връзките и умението да обичаме.
5. Не сме фенове на компромисите
Егоизмът елиминира възможностите за компромис. Обичаме да правим нещата така, както на нас ни харесва и си мислим, че това е абсолютно нормално. Представете си това поведение във връзка... със сигурност няма да има добър край. Отношенията между хората се градят върху взаимни компромиси и липсата им прави невъзможно развиването и израстването до друг човек.
6. Ходим по срещи за спорта
Това буквално се е превърнало в олимпийска дисциплина. От нас се очаква да намерим някого и да се влюбим, и единственият начин това да стане е ако ходим по срещи. Но замислете се за друго – всеки път, когато излизаме на среща с хора, които действително не харесваме достатъчно, губим по един шанс да се запознаем с потенциална половинка.
7. Вярваме в приказките и често губим реална представа
Всички деца са израснали с приказките, чиито сюжети обикновено завършват винаги със следната фраза: „И заживели щастливо.“ Реалността обаче е съвсем различна. Това, че фантастичните истории не разказват какво точно се случва, когато срещнем мечтания принц на бял кон и някак си пропускат да споменат вероятността той да разкрие всички негативни свои черти с годините, не означава, че трябва наивно да вярваме в този развой.
8. Живеем в заблудата, че съвършенството е постижимо
Не е, никога не е било и никога няма да бъде. Няма перфектни хора и това съвсем не е поредната мъдра сентенция, която да ни помогне да се почувстваме по-добре. Истината е, че всеки човек има негативни черти, които често се проявяват след много години съвместен живот. По-добре реална представа, отколкото разбити очаквания.
9. Целенасочени сме, но пропускаме половинката в плана
Искаме от години точно това повишение и работим ужасно много за него. Имаме изграден план за това, как искаме да протече животът ни, но в действителност, никъде не присъства половинката ни. Замислете се дали виждате бъдещето си с този човек и какви точно са вашите приоритети. Хората имат много по-голяма стойност, отколкото материалните неща.
10. Повечето вече не могат да обичат
Любовта е объркваща. Тя е непостоянна, има своите невероятно красиви моменти и ужасяващи спадове, проявяващи се с течение на времето. Точно това плаши хората и често се получава така, че след една или две несполучливи връзки се затварят в себе си. Ако успеем да разберем и приемем това емоционално състояние такова каквото е, непредсказуемо, но и учещо, ще бъдем значително по-щастливи.