IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Да сложим точката

2 юни 2014 11 20

Историята на принта на точки и как се завърна отново в модата

Sportmax SS 2014 Снимка: Getty

Sportmax SS 2014 Снимка: Getty

Може би вече се наиграхме на райета, черно бели линии, квадрати и разноцветни карета, но в един момент дизайнерите усетиха това и решиха да ни разнообразят с принт като точките. Най-жизнерадостният десен в модата има интересна история, но и една качествена интерпретация за модата на пролетта и лятото за тази година.

Историята на романтичната среща между модната индустрия и принта на точки започва през 19 век. Тогава точките се появяват по костюмите за танци и в детските дрехи (именно това е причината този принт да стане известен с английското си наименование polka dots). Това не се променя до средата на 20 век – единствената разлика е, че към 20-те години точките се появяват и върху дамските бански костюми. В края на 40-те този принт буквално избухва в гардеробите на модерните дами, а особена заслуга за това има модна къща Christian Dior. Точките също често започват да се появяват през 50-те в колекциите на Жак Фат и Кристобал Баленсиага. Разбира се, на фона на едноцветните дрехи в годините на войната и след нея, този принт носи оптимизъм и нежна женственост на гардероба.

През 60-те години точките достигат пика на своята популярност. Дизайнери като Руди Гернрайх и Мери Куонт ги използват вече не толкова в техния женствен и нежен вариант, а в по-енергична и смела интерпретация. В тези години точките се превръщат във важен стилистичен елемент на поп арта. Една от най-знаковите фигури в поп арт модата е тази на Яей Кусама – японска художничка, която е изградила цяла арт-философия на основата на безкрайно повтарящи се кръгове. Тя бе поканена преди няколко години от Марк Джейкъбс за съвместна работа по една от колекциите на Louis Vuitton.

Яей Кусама Снимка: Getty

През 80-те точките са част от цялостната визия на една красива жена, символ на десетилетието. Това е героинята на Джулия Робъртс във филма „Хубава жена“ и нейната известна кафява рокля на точки. Но през 90-те, когато гръндж културата набра мощ, точките отидоха на заден план, като отстъпиха мястото си на карето. Оттогава периодите на възхищение към точките се редуват с години на забвение.

Кадър от филма „Хубава жена“. Снимка: outnow.ch

Този пролетно-летен сезон се радваме на завръщането на принта на точки. Видяхме го в романтичните рокли на Dolce&Gabbana и в ексцентричните панталони на Emanuel Ungaro. В колекцията на Sportmax точките се превърнаха в основен мотив. От гигантски екземпляри до нежни миниатюри, от ярко контрастни до едва забележими, точките присъстват във всички дрехи и аксесоари на италианската марка. Една отличителна характеристика на колекцията е пухеното топче на обувките, което се маха и може да се използва и като брошка.

Dolce&Gabbana SS 2014, Sportmax SS 2014, Dolce&Gabbana SS 2014 Снимки: Getty

Една от хубавите страни на принта на точки е, че дава многопосочност в интерпретациите и намира място във всеки стил за деня и вечерта.

Автор на статията:
Люба Вангелова

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 10 години )