IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кистозно акне – какво представлява и как да се справим с него?

10 юли 2020 08 40

Пъпките по лицето са най-неприятното нещо

Снимка: Pexels

Лятото е времето, в което трябва да бъдем постоянно навън и да се радваме на високите температури. Късите ръкави вече са в гардероба ни и нямаме търпение да приключим работа, за да започнем с дългите разходки из природата заедно с близки приятели. Тази година обаче нещата са малко по-различни.

Заради пандемията от коронавирус много от нас останаха затворени по домовете си за дълго време. Събирането с приятели беше строго забранено, както и разходките в парка. Сега обаче рестрикциите леко бяха вдигнати, но не трябва да забравяме, че заразата все още е сред нас и е задължително да се пазим и да спазваме лична хигиена.

акне, грижа

Снимка: iStock

Носенето на маски остана като закон, което не е никак приятно по това време от годината. Топлината и влажността от издишания въздух могат да причинят изключително големи проблеми за кожата, включително и появата на неприятни и грозни пъпки. Понякога обаче това не е единственият проблем за появата на акне.

Едно от най-лошите неща е т.нар. „кистозно акне“, което най-често виждаме на брадичката и в областта на челюстта. Според д-р Рене Руле, най-честата причина за появата му се дължи на хормонални промени и дисбаланс в организма. „Хормоните стимулират производството на мазнина, което води до растеж на бактерии, които попадат в порите“, казва Руле пред InStyle.

акне, раздразнена

Снимка: iStock

Тя добавя, че друг фактор за появата на кистозно акне е прекомерната консумация на млечни продукти и неспособността на тялото ви да ги обработи.

Ето как може да се справим с упоритите пъпки

Не пипайте лицето си

Звучи лесно, нали? Руле обяснява, че бактериите, които попадат върху лицето ни, най-често са пренесени от собствените ни ръце. Не подпирайте главата си, не пипайте кожата си без причина и не търкайте челото си, когато се опитвате да се сетите за нещо. Уверете се, че миете лицето си обилно преди лягане, за да премахнете всички бактерии, причиняващи акне, които може да сте прихванали през деня.

маска за

Снимка: iStock

Още нещо, което е изключително важно. Не чоплете лицето си! Дерматологът д-р Ранела Хирш казва, че трябва да оставите раните по кожата да зараснат сами, без да ги пипате постоянно. Тя добавя, че това е най-честият начин да привнесете бактерия в иначе стерилната среда.

Чистете телефона си

Както пипането на лицето, телефоните не са причинители на акне, но могат да влошат състоянието ви, тъй като внасят допълнителна мръсотия в организма ви. Почиствайте често екраните и гърбовете на устройствата си, тъй като съвсем несъзнателно ги допирате до кожата си.

Пийте вода с лимон сутрин

Д-р Руле препоръчва първата ви задача всяка сутрин да бъде приготвянето на топла вода с лимон. Изстискайте пресния плод в чашата и изпийте отварата след като сте се събудили. Ако нямате пресен лимон подръка, може да използвате и лимонов сок. Сложете такова количество, че да усетите киселия вкус.

Лимонът може да помогне за вътрешното почистване на тялото, като намалява токсините и бактериите в тънките черва, откъдето може да се зароди кистозното акне при някои хора.

Чай от мента

Чаят от мента е още една полезна напитка, която трябва да включите в менюто си. Ако искате да се справите с бушуващите си хормони по естествен начин, то д-р Кембъл препоръчва да запарите листа от мента и отварата да се консумира три пъти на ден. Не е задължително чаят да е топъл.

миене на

Снимка: iStock

Напитката обаче е забранена за дамите, които са бременни, тъй като тя влияе сериозно на хормоните.

Не прекалявайте с маските и другите процедури

Когато се борите с акне, може грешно да заключите, че най-добрият начин за справянето с него е изсушаването на кожата. Но ежедневното използване на различни козметични продукти може да доведе до прекомерно оголване на кожата и това да причини още по-голямо производство на мазнина и следователно появата на повече пъпки.

Д-р Хиш препоръчва да си правите маска за лице или други процедури само по веднъж седмично.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари