fallback

Защо устните ви се цепят в краищата и какво можете да направите за това

20 November 2023 09:00

Това може да бъде особено досадно и не особено естетично състояние

Снимка: Istock

Не може да се отрече, че справянето със сухата, цепеща се или лющеща се кожа, където и да е по лицето ви (или по тялото) може да ви причини много неудобства, да ви дразни, а често пъти да ви загрозява и да ви кара да се чувствате недостатъчно атрактивни.

Но сухата, лющеща се кожа около устата или в краищата ѝ може да бъде особено проблемна и досадна, а и трудна за оправяне. А ако чувствате, че устните ви се цепят в областта по ъглите повече от където и да е другаде, вероятно не си въобразявате и не е случайно. Има няколко различни виновници – биологични и екологични – които могат да причиняват сцепването на устата по ъглите ѝ.

А ето и защо може да имате суха кожа около устата си и какви са най-добрите стратегии за превенция и лечение, според дерматолозите:

Какво причинява сухата, разранена кожа около устата?

Анатомия: Първо, важно е да разберете, че кожата около устата се различава от кожата на други места по лицето ви. Структурно е същата, но около устните вие имате по-малко мастни жлези, отколкото на носа или по централната зона на лицето си. Това от своя страна прави устните вродено по-склонни към сухота и чувствителност.

Излагане на слънце: Тъй като устните са постоянно изложени на слънчева светлина, те лесно могат да се повредят от ултравиолетовите лъчи: Хроничното излагане на слънце допринася за сухата кожа на устата и  затова не трябва да пропускате слънцезащитните си кремове сутрин.

Ъглов хейлит: Ъгловият хейлит е състояние на суха кожа, което се среща в ъглите на устата. Най-често се среща при хора с по-дълбоки бръчки около устните и такива, които са по-склонни към облизване на ъглите на устните – производството на слюнка също влиза в действие.

Вашият начин на живот: Сухата кожа около устните и по устата може да бъде причинена и от външни фактори: а именно вода за уста и/или паста за зъби, към която имате непоносимост. Канелата е често срещана съставка и в двете, и може да предизвика действителна кожна алергия или контактен дерматит. И двете могат да се проявят като сухота, зачервяване, сърбеж и лющене. По същия начин някои аромати във вашата козметика за лице може да причини и влоши сухотата на кожата около устните ви.

Как можете да предотвратите сухата кожа около устата?

Както при повечето медицински състояния, превенцията е по-лесна от лечението. Като за начало ще искате да ограничите излагането на потенциално изсушаващи съставки. Това означава съставки и продукти като ретиноиди, алфа- и бета-хидрокси киселини и сулфати. Дори ако те не причиняват проблем на останалата част от лицето ви, фактът, че кожата около устата има по-малко мастни жлези и е по-суха, означава, че може да изпитате сухота в тази локализирана област.

Обърнахме внимание на избягването на аромати във вашите продукти за лице, но и тези за устни. Ако използвате балсам/гланц за устни с приятен аромат и вкус, това ви прави по-податливи да облизвате устните си, независимо дали съзнателно или не. И когато облизвате устните си, тази слюнка се изпарява супер бързо, което може да ги изсуши. По същата причина е добре да избирате пасти за зъби и води за уста с етикет за „чувствителни венци“, тъй като тези продукти са по-малко дразнещи и като цяло са по-добри за чувствителна и суха кожа.

Как да се справим със сухата кожа около устата

Ако вече страдате от това неприятно състояние и краищата на устата ви вечно са сцепени, то решението не е много по-различно от това, което бихте направили, за да третирате сухата, лющеща се кожа на останалата част от лицето.

Трябва да се заредите с хидратиращи серуми и кремове, най-добре да са хипоалергенни продукти (и такива за атопична кожа). Бъдете нащрек за формули с керамиди, които ще помогнат за възстановяването на компрометирана кожна бариера, заедно с хиалуронова киселина и глицерин за привличане и улавяне на влагата в кожата. Просто се уверете, че всички продукти, които прилагате около устата или върху устните си, са без аромати и съдържат минимални съставки, за да сведете до минимум вероятността някоя друга съставка да ви дразни.

В същия дух, използването на нежни, кремообразни почистващи препарати без сулфати е добра идея, а спането с овлажнител за въздух в стаята, който да помага за добавяне на околна влага във въздуха, също е добър ход.

Като се има предвид всичко това, ако сухата ви кожа не изчезва – или е придружена от болезнено напукване, зачервяване или лющене – струва си да посетите дерматолог, тъй като може да се нуждаете от лечение с рецепта.

За още новини от света на красотата и звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Teodora Dragoeva
Сподели
кожа устни цепят краища ъгли лице аромати
1 коментара
fallback