Няма жена, която да не използва поне един козметичен продукт. Най-често, сред първите места на класациите задължително присъстват парфюмите.
Усещането на миризмите е едно от най-силните сетива и именно заради това различните традиции и култури го вплитат в своите митове и легенди.
Именно на това умение разчитат и голяма част от жените, които превръщат един аромат в своя индивидуален своеобразен почерк. Селектирането на идеалният парфюм, обаче, не се изчерпва единствено и само с миризма, която да ни харесва.
Важни са и много други фактори като връхни нотки, дълготрайност и реакция с кожата. Обобщихме за вас най-важното, което трябва да знаете, когато става въпрос за парфюми.
Състав
Парфюмът се състои от няколко компонента: водно-алкохолен разтвор или денатуриран етилов алкохол, в който е разтворена парфюмна композиция (ПК), която е най-важната съставка. Тя дава на парфюма основните му характеристики.
Аромати
В парфюмерийната промишленост се използват различни ароматични вещества: амбър, мускус, сандалово дърво, цибет, смоли и различни вещества, извличани от цветя, растения и др. Наред с "чистите " аромати, в съвременната парфюмерия се използват смеси от различни масла и екстракти, за да се получат така наречените фантазни парфюми. Съвсем несериозно е да си купите един парфюм, само защото вашата приятелка ви го е препоръчала. Парфюмът трябва преди всичко да подчертава индивидуалността на жената, затова решаваща роля играе собственото обоняние. По типа аромат специалистите делят парфюмите на 5 основни групи : леки, тежки, цветни, тревни и свежи.
Избор
При избора преди всичко трябва се определи групата. На младите момичета не се препоръчват парфюми с тежък аромат. За тях е подходящ един завладяващ аромат, едновременно възбуждащ и опияняващ, изумителен и безкрайно загадъчен. Цветните парфюми не подхождат на жени спортен тип. Когато се избира парфюм, трябва да се има предвид възрастта, а също и общественото положение. В делова обстановка са неуместни екзотичните аромати. Те подхождат повече за празнични случаи.
Изборът на парфюм не е толкова лесна задача, колкото изглежда на пръв поглед. Повечето аромати са сложна комбинация от различни съставки, които се променят с времето. Често уханието, което сте помирисвали в магазина след това не ви допада, защото първият допир с парфюма е допир само с началния аромат. А както знаете уханията имат пирамида и се менят от върха към основата. Ако един парфюм в първия час ухае на момина сълза, след няколко часа около вас може да се носи аромат на канела или бергамон.
Най – доброто време за избор на парфюм е утрото. Тогава обонянието е способно да улови десетките оттенъци на различните миризми. Правилно се възприемат само първите три аромата. Следващите вече могат да предизвикат за слабост и даже виене на свят. Затова не миришете всички парфюми на щанда.
Посъветвайте се с продавачката. Нека тя ви подбере няколко аромата, които отговарят на желанието ви, и тогава пристъпете към "дегустация". Капнете капка върху специална хартийка, но не поднасяйте веднага към носа си, направете това след 30 секунди.
Преди да купите парфюм, изпробвайте го върху кожата. След няколко минути ще усетите първите нотки на уханието, а до вечерта ще имате пълна представа за действието на парфюма върху вашата кожа.
Съхранение
Малките флакони са по – практични. Парфюмите с времето не стават по – хубави, те са много чувствителни към светлината и топлината, които ги променят. Не хвърляйте картонената кутия тя предпазва парфюма ви от вредното влияние на околната среда. Ако известно време няма да използвате парфюма си го сложете в хладилника. За да не влиза във флакона въздух обърнете го на обратно. Обонянието привиква към ароматната композиция и престава да и се наслаждава. Ето защо малките флакони са по практични.
Видове
Парфюм/Perfume / Le Parfum
Парфюмът е 20-40% разтвор на ПК и е най–чистата, силна, издръжлива и съответно най-скъпата форма на аромат. Парфюмите при нормална употреба траят обикновено около 12-18 часа, но е възможно и по-дълъг или по-къс период от време в зависимост от биохимията на тялото.
Парфюмна вода/Eau de Perfume / Eau de Parfum / EDP
Втори по ранг след парфюма е парфюмна вода (EDP). Има концентрация на ПК 10-30% и е доста популярна. Трае 8-12 часа при нормална употреба и в зависимост от биохимията на тялото.
Тоалетна вода/ Eau de Toilet /Eau de Toilette / EDT
Това е по-леката версия на EDP. Тя съдържа по-малко ПК и за това не е толкова издръжлива. Концентрацията на ПК в нея може да е 5-20%. Очаквайте от нея да трае около 5-8 часа при нормална употеба и в зависимост от биохимията на тялото. Ако искате да удължите аромата й, обмислете употребата на душ гел или крем за тяло със същият аромат.
Одеколон /Eau de Cologne / Cologne / EDC
Разликата между EDT и EDC не е чак толкова голяма, но съдържанието на ПК в нея е най-малко от всички изброени дотук, около 2-3%. Често се изплозва в комбинация с тоалетна вода. Може да трае до 4 часа, като може да се опитате да удължите аромата използвайки сапун, душ гел или лосион.
Ароматни води / Perfumed Body Waters
По-слабо ароматни от одеколона. Съдържат ПК около 1%, те са слабо ароматни, но имат добри хидратиращи свойства.
За най-добри резултати използвайте върху цялото тяло, като я комбинирате с душ гелове и лосиони за тяло. С парфюма трябва да си създадете нещо като ефирна рокля от благоухание около вас.
Затова докоснете с леко намазан с парфюма пръст крайчеца на ушите, после ключицата, раменете, ямичката в основата на врата, сгъвката на лактите, мястото над китките, центъра на дланите, вдлъбнитините под коленете. Не слагайте парфюм под брадичката. Ще чувствате аромата му постоянно и ще започне да ви нервира. Към своя любим парфюм подберете дезодорант, сапун и тоалетна вода от същата линия и търговска марка.