За да ви спестим поне малка част от усилията, които трябва да се полагат за здрава, блестяща и жизнена коса, ще ви кажем кои от най-разпространените съвети за поддържане на косата са верни и кои – не са.
Шампоанът трябва да сменя
Да. Всъщност причината не е съвсем ясна, но практиката показва, че косата „привиква“ към продуктите, с които я третирате, и затова трябва да сменяте шампоана често – след края на всяка опаковка.
Балсамът трябва да е от една серия с шампоана
Не. Балсам използвайте, когато имате гъста коса, която няма как да разрешете. Ако косата ви е мазна, нямате нужда от отежнявате на положението с балсам.
Сухите коси ще се зарадват на крем или маска, които са по-ефикасни от балсамите.
Боядисването вкъщи е рисковано
Не. Ако спазвате инструкциите на опаковката и сте сигурни, че това е вашият цвят, няма никакви проблеми.
Плюсът на фризьорите е, че те са по-опитни и ще сменят цвета на косата ви по-бързо и по-качествено.
Зехтинът заздравява косата
Още не е много ясно. Няма доказателства, че е вредно. Проблемът идва, когато трябва да отмиете зехтина от косата си. Тъй като е много мазен, се налага да търкате старателно, за да го отмиете, което пък увеличава риска от нараняване на кожата на главата и механично увреждане на косата.
Лимоновият сок придава блясък
Да. Лимоновият сок, както и всички подобни на него киселини придават блясък на косата, защото неутрализират варовиковите съединения, които полепват по косата заради водата, с която я миете.
Косата трябва да се мие със студена вода
Не. Дълго време се смяташе, че студената вода помага да се затворят порите и да се заздрави скалпа, но това така и не беше доказано.
Сешоарът трябва да се избягва
Да, но само ако е много горещ. Целта на сешоара е да приведе косите в ред. Проблемът идва когато температурата на въздушната струя е прекалено гореща. Топлината изсушава косата прекомерно и я прави чуплива и без блясък.
Изберете сешоар, на който можете да контролирате температурата и не прекалявайте с топлината.
Добре е да се използва шампоан против косопад от време на време
Не. Шампоаните и изобщо грижите против косопад трябва да се прилагат само когато наистина имате нужда от тях.
Проблем с косопада се получава в случаите, в които количеството коса, което пада, е много по-голямо от „новата“ коса, която расте.
Не забравяйте, че косата през пролетта и есента пада по-усилено. Ако падането продължи повече от три месеца, тогава вече можете да започнете да използвате козметика за коса.
И да припомним за последно – средно на ден падат по 100 косъма, което е съвсем нормално.
Ако косата цъфти, спира да расте
Не. Косата расте от корените и разклоненията в краищата не влияят на растежа. Лекото подрязване на върховете придава по-здрав вид на косата, но не засилва растежа й.
Кожата на главата ме сърби, значи ще имам пърхот
Да, много вероятно е. Ако скалпа ви сърби, това означава, че кожата на главата е суха и ще започне да се лющи. А това означава пърхот.
Преди да започнете да използвате козметика против пърхот, се уверете, че проблемът не е в козметиката за коса, която използвате.
Има случаи, в които някои от съставките на шампоаните дразнят кожата на главата и след като спрете да ги използвате, проблемът изчезва.