IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Солариумът е полезен през зимата, ако се консумира умерено

27 януари 2009 09 32

Изкуствените лъчи увеличават производството на витамин D, който често ни липсва през зимата

Никой солариум няма да ви предложи подобно усещане, но през зимата върши работа. Снимка: sxc

Никой солариум няма да ви предложи подобно усещане, но през зимата върши работа. Снимка: sxc

Препечена или алангле, това е въпросът. И като си го задаваме, нямаме предвид сочна пържола за обяд, а вас самите.

Отдавна е ясно становището на специалистите – няма такова нещо като безопасно потъмняване на слънцето. Всяко излагане на вредните ултравиолетови лъчи крие риск от раково заболяване на кожата.

Това обаче не означава, че постоянната игра на криеница със слънцето е изцяло положителна.

Всъщност целогодишно имаме нужда от витамин D, а както знаете той се синтезира в тялото ни след излагане на слънчевите лъчи.

Дефицитът на витамина често се усеща през зимата, когато преобладава мрачното време.

А дори да сте любители на планината, където е по-слънчево, пак може да не получите необходимата си доза светлина, защото сте твърде облечени и защитени.

Тук на помощ идва солариумът, за ползите от който се спори вече години наред. Според някои лекари изкуствените лъчи са много опасни, според други те помагат.

Един от най-известните британски онколози, професор Тим Оливър, скоро изказа своето мнение в защита на солариумите.

Според него те са добър начин да повишите нивото на витамин D в тялото си по време на зимните месеци.

Тъй като това е витаминът, отговорен за здравите кости и непробиваемата имунна система, е особено важно да не става дефицитен. Липсата му се отразява най-вече на жените.

Освен това солариумът стимулира нервната система и се препоръчва на хора, склонни към депресивни състояния и хронична умора.

С изкуствените лъчи, разбира се, не трябва да се прекалява.

Тъй като кожата на всеки е специфична до голяма степен, твърде честите посещения в солариума могат да бъдат изключително вредни за нея.

Прекомерно изсушаване, което понякога е трудно поправимо, бързо състаряване, олющване и нездрав цвят са само част от страничните ефекти, които се получават след прекаляване с изкуствените лъчи.

Честата злоупотреба може да доведе и до рак на кожата.

Освен това вече съществува т.нар. „тенорексия“ - психическо заболяване, при което пациентите смятат, че са постоянно бледи и стигат до сериозни крайности, за да добият тен.

Тъй като има солариуми с различна мощност, продължителността на един сеанс е различна. Винаги престоя в началото трябва да е по-кратък, за да се получи постепенно натрупване на тен.

Показване на ярко слънце и посещение в солариум последователно са напълно противопоказни, освен това козметиката е напълно различна в двата случая.

Според професор Оливър разумно през зимата е да се излагате на изкуствени лъчи веднъж на 7 до 14 дни за не повече от 10-15 минути.

Подобна схема не гарантира добиване на тен, ако сте с по-бледа кожа, но е здравословна опция да „произвеждате“ повече витамин D докато навън се стъмва рано.

Ние лично сме на мнение, че почивка на някое горещо и екзотично място ще ви се отрази най-добре.

КоментариКоментари