IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Най-добрите градове за зимна ваканция: Брюж

2 декември 2011 11 10

Научете историята на градa-музеен експонат

Снимка: Travell.com

Снимка: Travell.com

Честно-казано, за пръв път чух за съществуването на Брюж покрай филма на Мартин Макдона „В Брюж", в който Колин Фарел и Брендън Глийсън играеха ролите на двама печени наемни убийци, изпратени в белгийското градче на специална мисия.

След като изгледах филма бях сигурна в едно – определено искам да посетя Брюж.

Защото това е може би едно от най-въздействащите места в Европа – град, който те пренася директно в някоя приказка на Андерсен (архитектурата на Дания и Белгия е доста подобна).

Град, в който времето е спряло, а спокойните води в каналите, пресичащи площадите и улиците сякаш влачат на повърхността си образи и картини от миналото.

И като заговорихме за миналото и настоящето на Брюж, натъкнах се на един откъс от книгата на Тим Харфорд „Икономист под прикритие", в който историята на града е разказана доста любопитно.

Как се е появил той, какво е общото между него и кралицата на Франция и защо Брюж е известен като градът-музеен експонат, може да научите от самия откъс...

П.П. Понякога в икономическите книги, човек може да открие много, много интересни неща и правила, които са общовалидни за живота.

„Имало едно време един процъфтяващ търговски град на име Брюж, намиращ се на устието на Звин, в пределите на днешна Белгия. Брюж израснал около крепост, построена в края на IX в. от основателя на графство Фландрия. Един век по-късно Брюж станал столицата на Фландрия и с разрастването на търговията в Северна Европа забогатявал все повече.

Той бил център на производството на облекло и корабите пътували нагоре до устието на Звин, за да купуват тъкани, а докарвали английско сирене, вълна и минерали, испанско вино, руски кожи, датско свинско и коприни и подправки от Изтока, купени в могъщите градове Венеция и Генуа. Лично кралицата на Франция посетила Брюж през 1301 г. и според очевидци казала: „Мислех, че съм единствената кралица, но виждам, че тук имам шестстотин съпернички!"

Богатствата продължили да текат към Брюж в продължение на 250 години, въпреки завоюването му от французите и херцозите на Бургундия. Който и да дойдел на власт, Брюж продължавал да просперира: той бил център на Лигата на Ханза – сдружението на търговските градове; изкуствата процъфтявали, развивали се нови индустрии като обработка на диаманти от Индия, а населението му било два пъти повече от това на Лондон.

Изискани стоки от целия свят се търгували в страноприемницата на търговската фамилия на Ван дер Бурс, някои твърдят, че това е причината и до днес местата за размяна на товари да се наричат борси. Високи мачти и големи платна украсявали устието на Звин.

Но през XV в. започнало да се случва нещо странно. Звин започнала да пресъхва. Големите кораби не можели повече да достигат доковете на Брюж. Сдружението на ханзенските градове се преместило нагоре по брега в Антверпен. Брюж много бързо се превърнал в истинско блато. Той станал толкова безжизнен, че го нарекли Брюж ла Морт. Днес той е един странен музеен експонат.

Великолепно запазен, в него има оживено движение само защото туристите много искат да видят мястото, където времето е спряло: красив и проспериращ търговски град от XV в., чието богатство и развитие пресъхва с реката. Междувременно Антверпен, който все още е свързан със света от река Шелда, иззема функциите на Брюж като голяма икономическа сила на Западна Европа.

Богатството на онова време ясно си личи и до днес. Величествената катедрала на Антверпен се издига високо в небосвода, но за тези, които идват тук за първи път, дори по-впечатляващи са великолепните сгради на гилдиите на Централния площад, които се издигат на пет-шест-седем етажа, но изглеждат дори по-високи благодарение на вретеновидната архитектура с кулички и заострени прозорци."

След като ви информирахме на теория, ви предлагаме да влезете в галерията, за да се запознаете с Брюж на практика. Там ще видите снимки както на самия град и неговите забележителности, така и няколко кадъра от прочутия коледен базар в Брюж, за който вече ви споменахме.

Автор - снимка

КоментариКоментари