Windcatchers или в буквален превод „ловци на вятъра" са всъщност традиционен, персийски архитектурен елемент за създаване на естествена вентилация в сградите.
Тези комини, които приличат на кули с процепи са перфектно решение за регионите с много горещ климат.
Windcatchers се срещат в почти всички страни от Близкия изток, повлияни от древната персийска култура като Иран, Афганистан и Пакистан.
Тези вентилационни системи са играли ролята на климатична инсталация в продължение на векове. И все пак, какъв е техният произход и дали не могат да бъдат решение за някои съвременни архитектурни проблеми?
„Ловците на вятъра" могат да имат различен дизайн и размер и функционират по три различни начина като и трите са свързани с вентилацията и охлаждането на сградата.
Снимка: Image Credit Flickr User Elias Perasteh
Те са дело на най-ранните заселници в Близкия изток и съществуват в единадесет града.
Древните перси са ги измислили не само, за да охлаждат домовете си, но и за да държат на хладно бързо развалящите се стоки.
Снимка: Image Credit Flickr User Reibei
Тези комини, всъщност улавят въздушната струя през своите отвори, а въздухът слиза надолу към долните помещения.
Снимка: Image Credit Flickr User MrSnooks
Това, естествено, не е достатъчно, тъй като отвън влиза горещ въздух. Ето защо на пода на помещенията имало големи отвори, които водели към подземни канали, дълбоко под земята.
Снимка: Image Credit Flickr User Ninara
Тези канали са служели главно да снабдяват сградите с прясна питейна вода като някои от тях са построени върху течаща вода.
И поради простата причина, че са далеч от горещата повърхност, въздухът, който идвал от там, е студен. И така – топлият въздух слиза през процепите надолу и после коминът го засмуква обратно, но той вече е студен.
Снимка: Image Credit Flickr User Birdfarm
Някои „ловци на вятър" са построени като част от джамии и са свързани с минаретата, други са строени като част от обществени сгради, където да създават прохлада.
Снимка:Image credit Flickr User Mr eNil
Малко е изненадващо, че такава древна и гениална технология не се използва много от съвременните архитекти, които уж гледат да щадят околната среда.
Снимка: Image Credit Flickr User Gouldy - модерният вариант
Все пак има и такива, които са опитали да направят подобна структура, за регулация на температурата, но в днешно време тези структури са изградени от алуминий.
Снимка: Image credit Flickr User Inknife 2000 - Национален парк "Зион", Юта