IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Ловците на вятъра от древна Персия

3 юли 2012 12 02

Или умни комини за естествена вениталция

Снимка: kuriositas.com

Снимка: kuriositas.com

Windcatchers или в буквален превод „ловци на вятъра" са всъщност традиционен, персийски архитектурен елемент за създаване на естествена вентилация в сградите.

Тези комини, които приличат на кули с процепи са перфектно решение за регионите с много горещ климат.
Windcatchers се срещат в почти всички страни от Близкия изток, повлияни от древната персийска култура като Иран, Афганистан и Пакистан.

Тези вентилационни системи са играли ролята на климатична инсталация в продължение на векове. И все пак, какъв е техният произход и дали не могат да бъдат решение за някои съвременни архитектурни проблеми?

„Ловците на вятъра" могат да имат различен дизайн и размер и функционират по три различни начина като и трите са свързани с вентилацията и охлаждането на сградата.

Снимка: Image Credit Flickr User Elias Perasteh

Те са дело на най-ранните заселници в Близкия изток и съществуват в единадесет града.

Древните перси са ги измислили не само, за да охлаждат домовете си, но и за да държат на хладно бързо развалящите се стоки.

 

Снимка: Image Credit Flickr User Reibei

Тези комини, всъщност улавят въздушната струя през своите отвори, а въздухът слиза надолу към долните помещения.

Снимка: Image Credit Flickr User MrSnooks


Това, естествено, не е достатъчно, тъй като отвън влиза горещ въздух. Ето защо на пода на помещенията имало големи отвори, които водели към подземни канали, дълбоко под земята.

Снимка: Image Credit Flickr User Ninara

Тези канали са служели главно да снабдяват сградите с прясна питейна вода като някои от тях са построени върху течаща вода.

И поради простата причина, че са далеч от горещата повърхност, въздухът, който идвал от там, е студен. И така – топлият въздух слиза през процепите надолу и после коминът го засмуква обратно, но той вече е студен.

Снимка: Image Credit Flickr User Birdfarm

Някои „ловци на вятър" са построени като част от джамии и са свързани с минаретата, други са строени като част от обществени сгради, където да създават прохлада.

Снимка:Image credit Flickr User Mr eNil

Малко е изненадващо, че такава древна и гениална технология не се използва много от съвременните архитекти, които уж гледат да щадят околната среда.

Снимка: Image Credit Flickr User Gouldy - модерният вариант

Все пак има и такива, които са опитали да направят подобна структура, за регулация на температурата, но в днешно време тези структури са изградени от алуминий.


Снимка: Image credit Flickr User Inknife 2000 - Национален парк "Зион", Юта

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

Радо ( преди 12 години )
Статията е малоумно преведена, както и принципа е съвсем различен , за това и не може да разберете за какво става дума ! Но какво да се прави, като трябва да се напише бързо статия без да се разбира, провери или най-малкото помисли логически ;) За тия "комини" има доста изписано и ви съветвам ако наистина ви интересува, да потърсите друг източник на информация, Хубав ден ;)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
kyureto ( преди 12 години )
Преминаващият през процепите на кулата горещ въздух при вятър създава подналягане, което позволява на тежкия хладен въздух да се издигне през помещенията и да ги охлажда.На негово място постъпва въздухът от каналите, разположени дълбоко под земята.По този начин се осъществява конвекция на въздухът, което е основен принцип на климатизирането на помещенията.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
hvoyvodov ( преди 12 години )
За високите кули са забравили да споменат, че са използвани мокри чаршафи през които като мине въздухът се охлажда (на някои от снимките се виждат хоризонталните прътове на които се "простират" самите чаршафи). От там насетне е въпрос на физика. Няколко пъти дневно те се сменят. А каналите са служели точно за да се потопят тези чаршафи в студена вода.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
innlov ( преди 12 години )
До ivio: Принципа на работа се основава на разликата в налягането.Долу - ниско поради охладената зона, горе високо поради горещия въздух.За да заработи "топлинният комин" обаче, трябва да има поне малко вятър - хоризонтален.На подобен ефект се дължи и пушенето на не особено подходящо проектирана камина при стръмно падане на налягането.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
ivio ( преди 12 години )
по законите на физиката горещия въздух се издига, а не слиза, но сигурно са намерили някакво формула, та да го нагнетяват надолу. Интересно, но неразбираемо
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар