IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Кордоба – преплитане на християнската и мавританската истории

28 януари 2014 13 55

Този град в Южна Испания някога е бил най-гъсто населен в света

Снимка raredelights.com

Снимка raredelights.com

През 10 век Кордоба е бил най-гъсто населеният град в света, днес обаче този град в Южна Испания има по-скоро умерен размер. Това обаче не бива да ви заблуждава по отношение на неговата значимост като туристическа атракция. Все пак това е столицата на испанската провинция Андалусия, а тя има завладяваща история и е пълна със забележителности. От интригуващите тесни улички, интересните магазини, красивите паркове и историческите монументи в Кордоба, може да усетите типичния андалуски живот.

Някои от основните забележителности на града датират от времето на Римската империя. Например римският мост, построен над река Гуадалкивир, датира от първи век след Христа. Той е имал 17 арки, но само 16 от тях съществуват и до днес. Мостът е ограден от портата „Пуерта дел Пуенте“ в единия край и защитната кула от 12-ти век „Калаора“.

В града има значителен брой сгради и обекти, които илюстрират ислямската история на Средновековието. Това всъщност е една много важна епоха от развитието на града, тъй като по силата на халиф Ал Хакам II, Кордоба става европейски интелектуален център и средище на образованието. Халифът построява много университети, училища по медицина и библиотеки, които са довели до значителни открития и разработки в области като астрономията и математиката през 10 век.

Тогава преобладаващото население на града е било мюсюлманско, но е имало толерантност към еврейските и християнските малцинства.

В Кордоба има две основни забележителности. Първата е голямата джамия, известна като „Мескита“, а другата е крепостта „Алказар“. И двете сгради са красноречиви примери за мавританска и ренесансова архитектура. Величествената джамия е от 7 век, а невероятната крепост първоначално е била мавританска, но след 13-ти век минава под християнско владение.

Това е мястото, където Христофор Колумб срещнал монарсите преди пътуването си до Америка. От 1950 г. крепостта е официален национален паметник. Местните казват, че най-хубавото време за посещение на града им е през май, когато Кордоба предлага спектакъл от цветя.

Вижте снимки на града в галерията ни!

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари