Бъдещето винаги е било богата храна за размисъл за всички хора, като в ръцете на визионерите то придобива един напълно различен аспект - то ще се случи. То се случва.
Не зная дали сте се замисляли, но съдбата на последните няколко поколения е много интересна - погледната от ъгъла на близката история (т.е. близкото минало, върху което все още може да се има обективен поглед). Човек рядко е в благословената позиция ясно да осъзнава какво му се случва. И най-вече: защо.
Досещате се накъде тръгват моите размисли: всичко, буквално всичко (наистина ВСИЧКО) води към една единствена дума. И това е думата "технологии". Минимализирам прозореца, в който пиша, и отварям своя браузър. Въвеждам "technology". Резултат номер 1: Wikipedia. Самото споменаване на "свободната енциклопедия" е адски показателно - само преди малко повече от две десетилетия нашите родители са били свидетели (или не са били, зависи от интерпретацията) на "информационната завеса". Днес всеки има свободен достъп до всякаква информация, а последната със сигурност е и нашата благословия, и нашето проклятие.
И така: технологията е съвкупност от методи и инструменти за постигане на желан резултат; начин за преобразуване на даденото в необходимо. Технологията включва последователността на операциите и процедурите, тя е тясно свързана с използваните машини, оборудване, инструменти и материали. Коренът й е древногръцката дума "téchne" - изкуство, майсторство, умение.
Всеки човек има допир с технология под някаква форма, но едва ли се замисля за това, какъв ефект оказва тя върху неговото съзнание. Още повече, тези две думи (технология и съзнание) станаха първи другари и вървят ръка за ръка. Технологичното съзнание, Новото съзнание. Социалните мрежи оказват влияние на мозъка. Технологиите промениха човешката мисъл необратимо. Защо да излизам навън или дори да поглеждам през прозореца, като моят прозорец към света е един малък екран, който с няколко докосвания може да ме отведе където пожелая?
Съдбата на последните няколко поколения е много интересна. Замислете се за животите на родителите на вашите родители, които попадат в категорията "близко минало". Да си призная, всеки възрастен човек, който ползва интернет (макар и на съвсем елементарно ниво) предизвиква у мен умиление. Защото той принадлежи към една друга епоха - епохата на книгите, вестниците, радиото. Епохата на Гутенберг. Но нима любопитсвото не е най-присъщата човешка черта? Собствената ми майка ме обсипва с въпроси, когато нещо с компютъра й не е наред!
Истината е, че самата аз не съм достатъчно информирана за случващото се в "технологичния свят", от който съм част. Кой би могъл да бъде в крачка и да върви със същото темпо, с което вървят технологиите? Единствено хората, които ги създават спрямо нуждите, които знаят, че имаме още преди да сме ги изпитали. Визионери. Манипулатори? Няма значение - не можем без тях.
През 2009 година Microsoft направи едно любопитно видео, озаглавено "Productivity Future Vision (2009)". То предлага един доста реалистичен поглед върху бъдещето (което вече се случва/случи?) в близките 5-10 години. Microsoft не спря дотук и през 2011 отново реализира такова видео.
Интерактивни touch screen-ове, изцяло превзели ежедневието, гласово активиране от типа на Siri, малки мобилни устройсва, които обменят невероятно количество информация... Технологии в офиса, дома, училището, обществните сгради, транспорта...
Е, самите те (Microsoft) са изминали доста дълъг път.... Oт тук...
...до тук:
Колко много се е променило само за 2 години...