Случвало ли ви се е да получите имейл или съобщение в скайп/фейсбук от някой познат и да изтълкувате погрешно думите му заради пунктоационните знаци и емотиконите, които е използвал? Може дори да се обидите или разсърдите, а когато се срещнете на живо, да установите, че той е искал да каже нещо съвсем различно със съобщението си.
Този начин на комуникация е сравнително нов за човечеството и е възможно да се получават доста обърквания. Представете си колко зависими сме в общуването си от езика на тялото и тона на гласа, за да разберем дали един човек се шегува или е сериозен и въобще в какво настроение е.
Комуникология, науката за комуникцията, разчита на принципите на реториката, журналистиката, социологията, психологията, антропологията и семиотиката, за да интерпретира начините, по които си взаимодействаме.
Един от експертите в областта, изследователят Франк МакАндрю от колежа Кнокс, Илинойс, направил проучване на писмената комуникация в Интернет, за да установи как най-често се тълкуват най-разпространените символи и пунктоационни знаци от четящия имейла. В проучването участвали 160 ученици, които трябвало да изчетат определен брой имейли и да изкажат предположение за настроението на автора на всеки имейл, пола му и каква е връзката между автора на съобщението и човека, за когото е предназначено.
Резултатите били следните:
Участниците възприемали автора на имейл с много граматически грешки като апатичен.
Тези хора, които били написали имейл в трето лице, били възприемани като по-дистанцирани и с по-висок социален статус.
Прекалената употреба на въпроситени знаци пък била тълкувана като израз на чувство на гняв у автора на имейла.
Тези, които използвали много удивителни знаци, били възприемани или като много щастливи, или с по-женствен стил на изразяване.
Изследването не включвало интерпретация на емотикони в съобщения, но със сигурност и това е интересен въпрос за проучване.
Знаейки, че при този вид комуникация не можете да разчитате на сигналите идващи от жестовете, мимиките и тона на събеседника, трябва много да внимавате как изрзявате емоциите си в писмен вид и може би е най-добре да оставите по-деликатните теми за разговор лице в лице.