Великден, един от най – хубавите християнски празници, защото събира около трапезата цели семейства и родове и ни припомня отново защо трябва да живеем според християнските устои и морал.
На Великден се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан.
Със смъртта си Божият Син е изкупил греховете на човечеството, а с възкресението си дал надежда за живот след смъртта.
Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба, след което възкръсналият Исус се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Разликата между католици и православни, която се наблюдава в датите на отбелязване на Великден, е, че по отношение на Великден православните спазват "идеализирания" Юлиански календар, който междувременно е изостанал с 13 дни от коригирания Григориански календар. В този смисъл, когато по Юлианския календар стане 21 март, по светския вече е 3 април. На тези 2 дати луната има различно положение, 13 дни представляват приблизително половин месец.
Същевременно Пасхата се изчислява според новолунието и времето между новолуние и пълнолуние също е половин месец. Така православният Великден се отклонява от западния в същия ритъм както еврейската Пасха.
Възкресение Христово (Пасха) бележи края на "страстната седмица" - последните дни от земния живот на Исус. Седмицата след Великден се казва "Светла седмица", защото възкресението на Христос донася „просветление" за всички вярващи.
Нека Великденските празници ви изпълнят с радост и много щастие! Желаем ви този празник бъде специален за вас и всички членове на семейство ви!
На Великден трябва да поздравите специално и именяците - Велико, Велин, Величка, Вела, Велислав, Велко, Велчо, Вельо, Велизар, Велимира, Велия, Въло, Паска, Паскал, Антим.