IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Как да се преборим с гнева си

28 май 2012 13 40

Няколко начина за справяне с фрустрацията и гнева в зависимост от това дали сте с по-горещ или по-ироничен характер

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

В даде момент гневът застига всеки и е много трудно да бъде овладян. Има хора, които дори стигат до физическа агресия, след което дълбоко съжаляват. Гневът е изключително силна емоция, която може да замъгли разсъдъка и да нанесе непоправими щети на взаимоотношенията между хората. Причините за него са много и той се проявява по различен начин.

Ето и най-често срещаните видове гняв, предпоставките за него и как може да го овладеете:

Вид гняв: Експлозивен

Как се проявява: „Ако си оставиш якето на пода още веднъж, те напускам!" Може по принцип да сте търпеливи и да отнема време докато прелее чашата на търпението ви, но когато това стане, земята трепери и хората търсят подслон!

Защо го правите: Ако не сте научени да се справяте с раздразнението си, вие по навик преглъщате и трупате недоволство, докато не можете да преглъщате повече. На края всичко приключва с избухване.

Има хора, които са пристрастени към яростните атаки и черпят енергия от прилива на адреналин от скандала, а да не говорим, че по този начин са свикнали да постигат своето ... или поне за кратко.

Последствията: Буквално невъзможно е да изпитвате разбиране и гняв по едно и също време, за това е твърде вероятно заради разгорещеността на момента да кажете или направите неща, за които после да съжалявате.

Как да постъпвате: Изчакайте да ви мине. Изследвания са доказали, че неврологичната гневна реакция трае не повече от 2 секунди, а за да останеш истински ядосан отвъд това време изисква усилие. Рецитирайте стихотворение на ум или пребройте до 10 и вижте дали нуждата да избухнете не се намалила.

От друга страна е добре, и за вас и за човека отсреща, да обмисляте добре репликите си, защото простото „Това, което направи истински ме нарани" ще свърши повече работа .

Вид гняв: Насилие върху собствената личност

Как се проявява: „Моя е вината, че той не ми помага! Аз съм ужасна съпруга!" Винаги намирате начин да локализирате проблема у себе си.

Защо го правите: Някъде някога самочувствието ви е пострадало и вие сте решили, че е по-добре да се ядосаш на себе си, отколкото на някой друг.

Последствията: Непрестанното насочване на яростни чувства към самите вас може да доведе до трайно разочарование и дори депресия.

Как да постъпвате: Задавайте си въпроси. Всеки път, когато понечите да хвърлите вината върху себе си, си задайте въпроса „Аз ли нося реалната отговорност за това?".

Работете върху самооценката си: напишете на един лист положителните си качества нещата, с които сте допринесли за прогреса на отношения с човека, с когото имате проблем. Правилната преценка за достойнствата ви е от критична важност за побеждаване на само разрушаващия гняв, насочен навътре.

Вид гняв: Пасивно-Агресивен

Как се проявява: „А! Аз ли съм изтрила мачовете ти от компютъра?" Не криете или преглъщате гнева си, но го изразявате по задкулисен начин.

Защо го правите: Не обичате конфронтацията, но не сте и от тези които си мълчат. Хората избират това поведение, когато не са убедени, че могат да се противопоставят твърдо на опонентите си. Тази неувереност често се появява, когато сме изтикани извън зоната си на комфорт.

Последствията: Вбесявате хората и живеете по начин, който по-скоро ще направи хората около вас нещастни, отколкото вас щастливи. В крайна сметка никой не печели.

Как да постъпвате: Позволявайте си да се ядосвате. Убедете се, че това е здравословния начин да покажете, че ви е писнало да ви тормозят. Приемете за своя мантра: Твърдостта е позволена. Агресията (пасивна или активна) - не.

Бъдете добър адвокат на себе си. Вместо да „забравите" да предадете доклада си в работата или да идвате по-късно за важни срещи, съберете куража да кажете на шефа си, че ви товари прекалено много или че имате проблем с колегата си. Няма да е лесно, но и търсенето на нова работа също не е.

Вземете контрола в собствените си ръце.

Каква проява намира вашият гняв? А как го побеждавате?

КоментариКоментари

Злонко ( преди 12 години )
Много ме ядосват такива статии!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар