В Обединеното кралство все повече се осъзнава необходимостта да се окуражават здравословни практики и поведение на населението. До скоро министрите смятаха, че използването на мерки, изключващи забраните са достатъчни да променят настоящата ситуация с хранителните и двигателните навици на хората, но доклад за ефективността на т.н. „nudge theory" показва, че по-стриктни законови мерки трябва да се комбинират с по-меките, индиректни подходи за въздействие.
Nudge theory е теория, според която ако се променят условията, при които хората взимат решения за начина си на живот, те ще правят по-здравословни избори като това да ходят повече пеша или да карат колело, вместо да използват колата за къси разстояния, да спрат пушенето, да се хранят с по-добри храни и т.н.
Един пример за такива по-индиректни мерки е строенето на сгради без асансьори, ако те не са много високи, за да може хората да използват стълбите или поднасянето на салата с ястието, вместо пържени картофи по подразбиране.
Но както изглежда не може да се мине без промени в законодателството и налагане на забрани, ако се очакват по-бързи резултати.