Снобското поведение е противно и може би отива само на британското кралско семейство. Ако ежедневно си имате работа с някой сноб (в службата или у дома), може доста да се изнервите. Снобите имат умението да карат другите да се чувстват маловажни, неадекватни, нереализирани и дори невзрачни.
Снобите могат да бъдат навсякъде. Става въпрос за надути хора със или без покритие. Те може да се надуват заради своето богатство, заради своите придобивки, заради своя висок материален или социален статус, заради своите таланти и умения, заради своята слава, кариера.
Има пуяци, които се перчат за някакви незначителни неща като „специалните" вид и марка на напитките и храните, които консумират или за модерните заведения, които посещават или заради ВИП личностите, които познават...
Ето и няколко стъпки, как да противодействате на сноба:
1. Един от най-лесните начини да се справите с такъв човек е изобщо да не общувате с него. Ако все пак се налага - опитайте се да не говорите за нещата, които го карат да се чувства по-специален. Така няма да му доставяте удоволствието да ви се надува.
2. Един от най-добрите начини да сложите един сноб на място и да го притесните е да го поздравите шумно на обществено място с думите: "Здравей, еди кой си!". Снобите мразят фамилиарниченето и не биха искали другите да си мислят, че всеки може да бъде близък с тях. Определено ще се почувстват странно и неудобно от вашия ентусиазъм.
3. Ако не получите отговор от сноба и той се направи, че не ви забелязва, просто го игнорирайте. При следващата възможност, отново го поздравете или направо го попитайте шеговито дали като малък не са го учили на обноски. Вашата добронамерена забележка и приветливост ще го накарат да се почувства невъзпитан.
4. Не му задавайте допълнителни въпроси, като например - "Как си или как я караш?". Това ще му даде контрол над ситуацията и разговора. След като го поздравите любезно, демонстрирайте че повече не се интересувате от персоната му.
5. Имайте предвид, че снобите често имат ниско самочувствие и комплекси, които прикриват с този т.нар. снобизъм. Идеята им е да внушат на другите, че са по-добри от тях. Така че не им се давайте! Ако се налага изтъквайте шумно своите предимства дори по природа да сте скромен човек.
Не клюкарствайте зад гърба на сноба по злонамерен начин. Няма смисъл да го превръщате в свой враг. Имайте предвид, че около него винаги ще се въртят псевдо приятели, които макар и да не го харесват ще му се подмазват заради неговото положение. В един момент може и те да се обърнат срещу вас.
12 начина да разберете дали вие самият не сте сноб
1. Чувствате се по-специален от другите.
2. Имате мнение по почти всички теми – мода, изкуство, политика, спорт.
3. Имате претенции каква храна да консумирате, в кои заведения да ходите, на какви почивки и т.н..
4. Когато си поръчвате в кафенето (ресторанта) обяснявате на дълго и широко на сервитьора "Искам безкофеиново кафе с една лъжичка обезмаслена сметана, да е много късо, да има пяна, да не е прекалено горещо...". Схванахте идеята.
5. Винаги, когато си купувате някакви неща - дрехи, коли, вещи, робувате на марките.
6. Претендирате, че сте експерт в някоя област без официално да сте минал на някакво обучение по нея или без да имате въпросното образование.
7. Ползвате модни думи като „авангарден", „утилитарен", „регресивен", „утопичен", „имагинарен", „фасцинирам", „елитарна" и т.н., които повечето хора дори не разбират.
8. Подбирате хората, с които общувате според тяхното социално или материално положение в обществото.
9. Не обичате да правите услуги, но нямате нищо против другите да ви правят на вас;
10. Отричате всичко, което е модерно, но е прекалено масово. Ако Лейди Гага е на върха, то вие се дистанцирате от феновете ѝ.
11. Склонни сте да казвате очевидното, но по такъв начин, че да звучите по-добре информирани от другите дори и да не сте.
12. Хвалите се без да има нужда - за това къде ще ходите на почивка, за това колко дипломи имате, за това колко гаджета сте разкарали и т.н.