Времето е ценно, времето е пари. Всеки иска да има повече свободно време, за да свърши повече неща, за да си почива повече. Ако можехме да удължим деня, сигурно щяхме да го направим двоен. И пак не се знае дали времето щеше да е достатъчно.
Тъй като по-дългият ден е само фикция, предлагаме ви седем начина, чрез които може да спестите време от различни дейности, което да пренасочите в каквото занимание пожелаете.
1. Ставайте по-рано
Ако нормално денят ви започва в 7:30 часа, опитайте да ставате половин час по-рано. Това време не е много, но пък е достатъчно, за да започнете деня си спокойно, да медитирате, упражнявате или да почетете книга.
2. Използвайте продуктивно времето, прекарано в път
Най-вероятно прекарвате по няколко часа всяка седмица, докато пътувате от и за работа. Ако шофирате, може да слушате аудио книги. Ако се придвижвате с градския транспорт, може да четете вестник или книга. Ако пък работата ви е близо до дома, ходете пеша.
3. Важните задачи – с приоритет
Работете първо по най-важните задачи, а не по най-лесните. Разграфете времето си и планувайте деня си, като се придържайте колкото може по-стриктно към графика.
4. Не влизайте в интернет толкова често
Няма нужда да проверявате пощата си почти постоянно, ако има нещо важно, то със сигурност първо ще ви го съобщят по телефона. Ограничете и времето, прекарвано в социалните мрежи. Най-добре отваряйте въпросните сайтове два-три пъти на ден и не им отделяйте повече от час.
5. Без прекъсвания
Когато сте в офиса и колегите ви идват при вас, за да ви кажат нещо или пък телефонът звъни, това определено ви разсейва и губите концентрация. Така увеличавате времето, което ви е необходимо да свършите задачата си. Слагайте телефона си на вибрации и ако имате отделен офис – затваряйте вратата. Ако пък работите в една стая с колегите, сложете си слушалки – така вероятността някои да ви заговори е по-малка.
6. Споделете домакинската работа
Може би се приемате за единствения човек, който трябва да свърши всички домакински задачи, но ако списъкът с тях е непосилно дълъг, може да споделите някои от тях. Няма значение дали ще бъде с партньора ви, съквартиранта или децата.
7. Вечеряйте вкъщи
Въпреки че вечерята навън изглежда, че спестява време, в което иначе бихте готвили, всъщност не е точно така. Замислете се – пътувате до ресторанта и обратно, поръчвате, чакате да дойде храната, вечеряте и накрая оправяте сметката. Оказа се, че не е толкова бързо, нали?