Тези уроци не са ежедневните уроци за живот, които получаваме от своя опит и своите близки. Това са по-скоро практически, реалистични и мъдри съвети, които ще ви помогнат да разберете, че не сте перфектeн, но какво от това...
1. Научите се да чувате, това, което най-малко искате
Понякога близките ни ни казват неочаквани истини, какво мислят за живота ни от сорта на "Бракът ти е нещастен", "Станал си много изнервен", „Той/тя не е за теб", „Не си достатъчно добра майка", „Трябва да отслабнеш" и т.н.
Вместо да заемате отбранителна позиция и да приемате тежко тези мнения, по-добре помислете по въпроса дори и да не сте съгласни с тезата. Все пак вашите близки ви обичат и ви желаят най-доброто.
Имайте предвид, че понякога страхът и любовта замъгляват правилната ви преценка. Вслушвайте се дори в най-тежките присъди. Може би точно те ще ви подтикнат към някакво действие.
2. Научете се да не се страхувате от първия път
Първа среща, първи ден на работа, секс за първи път... всички тези преживявания ни изнервят, карат ни да се чувстваме неуверени и обезкуражени и дори глупави. Но без първи път няма и втори, нали? Давайте си шанс винаги, когато можете и не се страхувайте от неизвестното!
3. Научете се да се вслушвате в интуицията си
Всеки има вътрешен глас, но не всеки се вслушва в него. С този глас говори вашата съвест. Научете се да го слушате, ако искате да живеете добре. Например, изнервени сте и говорите само за рецесията, после си лягате и се обвинявате, че не сте обърнали никакво внимание, цяла вечер, на половинката и децата си. А какво ви е попречило? Следващият път като се приберете от работа, грабвайте пъзела или легото и зарежете проблемите!
4. Научете се да се „изключвате"
Да успявате да намерите миг покой, от време на време, който да ви откъснете от света на напрежението е изключително важно. Когато сте нервни или напушени за скандал, просто седнете, послушайте хубава музика, съзерцавайте зеленината на около или просто си починете на дивана в пълна тишина. По този начин ще дадете време на яда да ви отмине преди да сте се изпокарали с близките си за глупости.
5. Научете се да шепнете със сила
От крясъците няма смисъл, освен че ви правят да изглеждате истерични. Когато искате да кажете нещо и то да бъде чуто и взето под внимание, е много по-добре да го кажете тихо и спокойно, но в гласа ви да се усеща непоколебимост. Без значение дали се обръщате към дете или възрастен.
6. Научете се да правите искрени комплименти
Комплиментите карат хората да се чувстват добре. Няма нищо лошо в това, да изразите на глас, когато харесате дрехите, прическата, тенът или къщата на някого. Когато изразявате възхищение, трябва да го правите искрено и от сърце, а не защото обектът на комплиментите ви е шеф, например. Имайте предвид, че двуличието се усеща.
7. Научете се, че чувството за вината не ви вреди
Вината е нещо добро. Тя ни помага да коригираме нашето поведение. Помага ни да слагаме рамката на нашите лични ценности. Дискомфортът, който върви ръка за ръка с вината, често ни мотивира за реална промяна и самоанализ.
8. Научете се, че перфекционизмът не е стремеж към съвършенство
Перфекционизмът не винаги води до постижения и растеж. Перфекционизмът е вяра, че ако живеем перфектно, изглеждаме перфектно и действаме перфектно, ще избегнем болката от нещо – срам, вина и т.н.
Разликата е, че стремежът към съвършенство се фокусира върху вас самия. Когато вие се питате: "Как мога да подобря еди какво си?". Перфекционизмът се фокусира върху другите. Вие се питате: "Какво ще си помислят за мен?" Научни изследвания показват, че перфекционизмът пречи на успеха и често води до депресия, тревожност, зависимости и пропуснати възможности, поради опасения от разочарования.
9. Научете се, че уязвимостта е акт на смелост
Има няколко митове за уязвимостта и един от тях е, че това е проява на слабост. Но това не е така. Това е може би най-точната мярка за индивидуална смелост. Когато имаме силни негативни чувства (гняв, страх, обида), но успяваме да се справим с тях, колкото и болезнено да е това, ние всъщност се каляваме. Тези моменти ни правят по-силни и увеличават куража ни.