Днес всички дами с името Мария имат повод да почерпят за здраве. 15 август е сред най-тачените празници у нас, тъй като е Голяма Богородица. Тя е покровителка на майчинството, брака и семейството и на празника всяко домакинство дава в нейна чест курбан - шиле или овца. Стопанките раздават от него на съседи и роднини. Жените изпичат и специални обредни „богородични пити", които също раздават за здраве.
По традиция пред църквата се раздават сезонни плодове, обредни хлябове, правят се курбани и сборове около църквите, чиито патрон е Богородица.
Този ден християните свързват със смъртта на Божията майка. В Библията е се казва, че докато тя се моли в Елеонската планина, ѝ се явява архангел Гаврил, който я предупреждава, че след 3 дни духът ѝ ще бъде отиде в небесното царство. Преди смъртта си тя събира всички апостоли, след което ангелите я прибират.
Богородица умира на 64-годишна възраст и е погребана в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден от смъртта остава празна, тъй като светицата възкръсва.
Българите наричат празника още „Голяма черква" и „Старата Богроица" и навсякъде го отбелязват с тържествена църковна литургия. По цялата българска етническа територия култът към Богородица е дълбоко вкоренен.
Има поверие, че на този ден молбите отправени към Божията майка са чути и бездетните жени могат да заченат. Млади булки и невести отвсякъде се струпват пред църквите и манастирите с дарове – бродирани кърпи, цветя, престилки, които поставят пред олтара ѝ.
В много свети обители иконата на Богородица се смята за чудотворна и лечебна. Такава е най-старата светиня на Троянския манастир, иконата „Пресвета Богородица Троеручица". Най-голямата светиня на Бачковския манастир „Успение Богородично" е чудотворната икона на Божията майка. Тя благославя поклонниците, поставена на специално място в съборната църква.
Днес празнуват всички, които носят името Мария, Марияна и техните производни. Да са живи здрави и винаги обичани и закриляни!