Изходът на някои решения може да изглежда черно-бял, но според нови изследвания, тези два цвята могат наистина да повлияят на начина, по който разсъждаваме.
Ново проучване на д-р Теодора Закарди от университета "Англия Ръскин" и на д-р Симон Шнал от университета в Кеймбридж, установи, че хората, които са под влиянието на тези два цвята, започват наистина да мислят в "черно и бяло" и да имат по-крайни възгледи.
Участниците в експеримента били накарани да се произнесат по морални дилеми, отпечатани на черно-бял или на друг фон.
Дилемите, представени в черно-бяла палитра, довели до поляризиране и на мненията на участниците.
Д-р Закарди казва: "Двата експеримента показват, че ако илюстрираме един проблем на черно-бял фон, това води до екстремни отговори в двата полюса."
Резултатите са били съвсем различни, когато учените използвали за фон на дилемите синьо и жълто (във втория експеримент).
"Явно специфичното значение на черното и бялото като метафора, се отнася и до крайните решения на хората", казва д-р Закарди.
Тя добавя, че щом възприятията на цветовете влияят на хората в отсъждането им дали нещо е правилно или погрешно, това може да доведе до важни практически последици, например по време на съдебни решения, когато заседателите трябва да отсъдят виновен или невинен е подсъдимият.
"В съдебната зала е пълно със сравнително безвредни обекти, като например подовата настилка, стените, мебелите, но техният цвят може подсъзнателно да повлияе на участниците в съдебното производство и това да доведе до пристрастни съдебни решения, а не до обективни", казва тя.
"Откриването на съществуването на тези фактори може да бъде първата стъпка към предпазване от тяхното потенциалното влияние", твърди д-р Закарди.